| afrodita3333 a întrebat:

Cum se explica faptul ca parul tras cu penseta sau epilatorul creste in cateva zile iar cel smuls cu cera in cateva saptamani? Nu e practic aceeasi tehnica, de smulgere?

Răspuns Câştigător
| SheWasHere a răspuns:

Buna.
Depinde de zona unde creste parul respectiv.
Spre exemplu, daca te referi la sprancene, acestea nu cresc in acelasi ritm cu parul corporal obisnuit, ci mult mai rapid. Asadar, fie cu ceara, fie cu penseta, va creste la fel de repede.
In alta ordine de idei, epilatorul smulge el fire de par, insa mai mult le rupe. Deci radacina ramane, asadar este ca si cum te-ai da cu lama. Bineinteles ca acest lucru va favoriza cresterea firelor de par, ba chiar una si mai rapida.
Se mai intampla si la ceara sa se rupa firele, insa foarte rar si putine. Cu ceara ies radacinile cu totul, nu ramane nimic sub piele, deci e si normal sa dureze ceva mai mult pana la aparitia unor noi fire de par.

1 răspuns:
| TomaTamaraTania a răspuns:

Ba e aceiasi tehinca doar ca des cu depilatorul se rup firele in loc sa fie scoase... pe cand cu ceara firele sunt lipite bine si trase corect (in cele mai multe cazuri) si ies cu tot cu radacina.