| CoCoundervibe26 a întrebat:

Cum se mai poate indrepta parul, in afara de placa? big grin

18 răspunsuri:
| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Cu o perie de par groasa, si uscator potent.

| Kasia a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=m1RO-d1Z9Hs

un tutorial de indreptare fara caldura

| Zenit313 a răspuns:

Dormi cu o carte mare si groasa la cap..stii la ce ma refer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ajutorul periei si al uscatorului de par:winking

De ce ai nevoie:

Un pieptene
O perie
Un uscator de par
Cateva clame sau elastice de par

Instructiuni

1. Primul pas consta bineinteles in spalarea parului cu sampon si aplicarea balsamului tau obisnuit. Dupa ce te-ai clatit, aduna-ti parul intr-un prosop care sa absoarba excesul de apa. Nu iti freca parul in mod agresiv, asteapta mai bine 15 minute pentru ca prosopul sa isi faca treaba singur, fara sa iti distruga parul.
2. Foloseste un pieptene pentru a-ti descalci parul si eventual un produs special pentru descalcire daca este cazul.

3. Imparte parul in 6-8 sectiuni, in functie de desimea si lungimea parului. Daca ai un par foarte des, mareste numarul de sectiuni pentru a-ti fi mai usor ulterior. Prinde fiecare sectiune cu elastice sau cu clame. Desi la coafor se folosesc de obicei clamele mari, atunci cand te coafezi singura s-ar putea sa iti fie mai usor cu elasticele.

Experimenteaza ambele metode si alege-o pe cea care ti se potriveste mai bine.

4. Incepe de la varfurile fiecarei suvite, urcand treptat spre radacini, iar apoi in sensul invers - de la radacina spre varf, usuca parul cu foehnul in acelasi timp si in aceeasi zona a parului unde folosesti si peria. Practic ar trebui sa faci un fel de sandwish, cu foehnul pe o parte, peria pe cealalta si suvita de par la mijloc. Ai grija totusi sa nu lipesti uscatorul de suvita, pentru a nu o arde. Ai vazut probabil la coafor ca se folosesc perii rotunde pentru acest procedeu. Atunci cand te coafezi singura, mai ales daca nu ai experienta, ai mari sanse sa iti incalcesti parul pe o astfel de perie si sa iti fie greu apoi sa o mai scoti din suvitele incalcite fara sa iti rupi parul. Cel mai bine este deci sa folosesti o perie normala, cu ajutorul careia iti vei intinde parul la fel de bine.

5. Odata ce ai terminat cu prima suvita, elibereaza din elastic urmatoarea si procedeaza la fel. Daca vrei sa iti fie mai usor, poti prinde suvitele intinse deja tot cu elastice, dar fara a le lega prea strans, ci doar indeajuns incat sa nu se amestece cu suvita la care lucrezi. Continua astfel pana cand tot parul tau va fi intins.

| FreakyChucky a răspuns:

Cu uscatorul de par sau balsam pentru indreptare ...sau este un fel de gel [eu am de la Taft] cu care te dai dupa ce faci baie si iti usuci parul cu gelul pe cap

| adrianaioanated a răspuns:

Vezi aici http://ofashion.cabanova.com/indreapta-parul-usor.html
O sa fi multumita

Sper sa te ajute

| Ruxy5 a răspuns:

Http://www.divahair.ro/......fara_placa Vreau sa castig! Sper ca te va ajuta!

| ՃԾՃԾ a răspuns:

Fierul de calcatlaughing

| Gefox a răspuns:

-Mai poti cu o perie rotunda de coafat si cu un feon.
-Mai poti cu o solutie (am uitat cum se cheama) pe care o aplici pe par

| AlyAleksandra a răspuns:

La avon in brosura 02/2013 exista un pieptene pentru indreptarea parului.

| Rebbeccca a răspuns:

Am vazut la Avon o placa cu un pieptene, nu arde parul si merge si la par cret cret, sper ca te-am ajutat!:*

| CoCoundervibe26 explică:

Multumesc! happy

| Bianca298 a răspuns:

Pai. In primul rand cand ai parul usor umed ti-l poti indrepta cu peria si uscatorul de par.
In al doilea rand, asa: http://www.youtube.com/watch?v=m1RO-d1Z9Hs

Filmuletul e destul de explicit. Sper sa te ajute.
Funda?

| PySy12345 a răspuns:

Cu fierul de calcat draguta! happyhee hee laughing) rolling on the floor
Fundahee hee puppy dog eyes? rolling on the floor laughing laughing

| Chrisssu a răspuns:

Cu un uscator de par si perie rotunda putin mai groasa se intinde foarte bine mai ales parul lung happy

| MαℛყshKα a răspuns:

Mai poti sa folosesti fenul de uscat parul.ai nevoie de un pieptene rotund si un pic de maiestrie.Indrapta destul de bine si parul pare mai natural.

| melekk a răspuns:

Pai ti-l uzi si apoi til prinzi in clame si ti-l usuci neaparat cu feonul!