| Breakingthehabittonight a întrebat:

Cum se numesc genul asta de papuci?
[nici chiar tenesi, nici skateri.]

http://weheartit.com/entry/63513493

11 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Nu mai spune teneşi ca nu este corect sa spui asa. Corect ar fi tenişi.
Acuma despre tenişi. Initial ei erau usor de identificat. O pereche de pantofi sport la limita gleznei, cu talpa subtire si sireturi. Apoi s-au diversificat modelele atat de tare, au aparut tenisii tip gheata adica mai inalti, dupa aia am vazut tenisi cu platforma inalta, cam de tipul pantofilor de skate sau chiar mai inalti, poate singura diferenta intre tenisi si pantofii de skate fiind la calapod, care e mai bombat la ultimii si mai complex croit, pe cand la tenisi calapodul ramane mai mulat pe picior.
Cel mai sigur ar fi sa le spui pantofi sport. Aici nu gresesti.
M-am uitat un pic la imaginea din link, am vazut ca pantofii sunt de la Vans, in cazul asta e clara confuzia pentru ca exista 2 firme care isi pot permite orice, ele dand tonul: Levis si Vans.

| Breakingthehabittonight explică (pentru Leocerba):

Inteleg ce spui si e relevant insa eu ma refer la o denumire.
cum skaterii sunt genul de pantofi cu sireturi groase si asa mai departe cum baschetii sunt pe glezna in sus. mai sunt.

| Leocerba a răspuns (pentru Breakingthehabittonight):

M-ai facut curioasa asa ca m-am activat la modul profesionist laughing
Abordari actuale in stiinta merceologiei
"Încălțămintea este denumirea generică a tuturor produselor care sunt confecționate special pentru acoperirea și protecția labei piciorului. În această categorie intră: ghetele, pantofii, cizmele, bocancii, papucii, sandalele, adidașii dar nu și ciorapii. Există o foarte mare diversitate de încălțări, dar se pot cataloga astfel:
-încălțăminte sport: adidași, teniși, bascheți, espadrile, clăpari.
-papuci de casă: târligi, botoși, papuci de cârpă.
-pantofi: bărbătești, de damă, cu toc, mocasini, ciocate.
-încălțăminte de iarnă: ghete, cizme
-încălțăminte de vară: sandale, șlapi, saboți
-încălțăminte tradițională sau din vechime: opinci, ciubote, kothornos."
Cu alte cuvinte, oficial se intituleaza tenisi. Ca neoficial s-or numi in functie de firma care-i produce ( cum s-a intamplat la Converse) sau in functie de utilizarea lor initiala ( tenisii pentru tenis, baschetii pentru baschet, skaterii pentru skateboarding) sau in functie de jargonul unei anumite categorii de oameni, e alta treaba, dar oficial, in termeni de specialitate ei raman tenisi, sa stii.

| Breakingthehabittonight explică (pentru Leocerba):

"stiinta merceologiei ", god laughing
tenisi ca tenisi, asa i-am denumit si eu pana au inceput sa imi placa modelul cu talpa mai groasa si ..ai vazut in poza. Probabil nu au nume si trebuie sa le dea cineva unul mai usor de folosit, zic si eu.

mersi frumos oricum!

| ÐiÐi a răspuns:

Cum sa fie converse... si cum sa nu iti dai seama ce papuci sunt scrie acolo laughing Sunt Vans laughing

| Breakingthehabittonight explică (pentru ÐiÐi):

Noroc ca exista oameni ca si tine, nu s-ar mai face diferenta intre rationamentele omenirii.

| ÐiÐi a răspuns (pentru Breakingthehabittonight):

Eu ma iau dupa logica draga mea totul e logic pe lumea asta daca ai creier. Lasa astea la mine ca nu ma cunosti, asa ca te pup papa.

| Breakingthehabittonight explică (pentru ÐiÐi):

In primul rand nu sunt draga ta, si in al doilea rand, ma repet: lumea ar fi pustie fara oamenii cu LOGICA, asemeni tie :*

| ÐiÐi a răspuns (pentru Breakingthehabittonight):

Veziti de viata.

| Hermaniona a răspuns:

Converse big grin

| Breakingthehabittonight explică (pentru Hermaniona):

Daca te referi la firma cei din poza sunt Vans, nu ma intereseaza brandul.