| anonim_4396 a întrebat:

Cum trebuie ingrijit un piercing in sfarc? Ce riscuri prezinta un astfel de piercing pentru fete?

7 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

E foarte dureros... Este o zona foarte sensibila... Exista riscul de a se infecta (ca la orice alt piercing)... Se va vindeca foarte greu (vindecarea completa la un piercing in sfarc tine 6-12 luni)... Te va durea la fiecare miscare pe care o face... Dar o data trecut de asta va fi ok... Nici nu-l vei mai simti... Din alta ordine de idei nu stiu daca are vreo legatura cu alaptarea... daca te incomodeaza... O sa caut si revin mai tarziu cu un raspuns.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Asta am gasit:
pot inflama glandele mamare, urmate de imposibilitatea alaptarii la san a copilului. http://www.citynews.ro/......ului-7303/
si:
Pentru femei, piercing-ul in sfarc nu este tocmai o idee buna. Poate cauza infectii si alte probleme dupa mult timp de la realizarea lui, in cazul in care femeia alapteaza, aflam de pe site-ul eohu.ca. Este posibil ca problemele sa apara si in timpul sarcinii, pentru ca sanii se inflameaza.
http://www.eva.ro/......12574.html

cami
| cami a răspuns:

. deja m-a trecut un fior.ai innebunit? in sfarc? in nas, in spranceana, in buric... mda. dar in sfarc? mi se pare o adevarat nebunie. o sa poti sutien/ bustiera, crezi ca o sa se cunoasca atat de tare + ca consecintele sunt pe masura de usturatoare. dar. faci cum crezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Cu mulță prudență. Piercing-urile se fac numai cu instrumente sterile. Există posibilitatea de infectare în primele 48-72 ore de la intervenție prin roșeață locală, durere vie, masă de puroi. Dacă prezinți astfel de simptome trebuie îndepărtat cercelul pus și trată plaga în cauză.
Este bine să te prezinți la medic pentru îngrijiri medicale.
Dacă nu prezinți astfel de simptome, periodic trebuie să verifici starea de sănătate a sfărcului, fiind o zonă foarte sensibilă.
Motto: baba la frumusețe, suferă.
Multă sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca-ti tai un san sigur o sa iesi in evidenta.am vazut eu niste doctorite, o judecatoare, cateva stuardese, si niste manechine, toate frumoase si pline de tatuaje, piercinguri, si alte alea. fooaaaarte cool.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai tu acum ai vreo 15-16 ani max da is curios cum o sa alaptezi tu cand o sa ai copii laughing eventual mai fa-ti unu in celalalt... dublufiltru o sa fie laptele laughing

| Rax a răspuns:

Ti ai facut intr un final? caci acum ma batea pe mine gindul.winking