| Tmcn a întrebat:

Cum vă îngrijiţi tenul? Ce machiaj folosiţi într-o zi obişnuită, de şcoală?

8 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Încep cu curățarea tenului folosind un gel de curățare, după care aplic un tonic antiseptic, urmat de o cremă puternic hidratantă.
La scurt timp după aplicarea cremei, întind o cantitate mică de fond de ten cu ajutorul unei pensule, corector pentru cearcăne (când este cazul), primer pentru machiaj, blush și o culoare discretă de fard de ochi. Conturez pleoapele cu creion negru, iar la colțul acestora aplic nuanțe diferite de gri/maro pentru a evidenția ochii căprui.
Pentru buze folosesc balsam, urmat de gloss/ruj.
Baftă!

| Pisiquee a răspuns:

Bună ^^!
Nu exagerez cu machiajul : pudre, fond de ten și chimicale pentru față. Adevărat, unele sunt bune, dar majoritatea de pe acum.nu prea ai încredere.Eu le folosesc doar la ocazii și primăvara-vara.
Dimineața mă dau cu o cremă hidratantă. Un strat de mascara, și balsam pentru buze de la Nivea pentru hrănire.
Baftăbatting eyelashes.

| DiamondShine a răspuns:

Tre sa ai fata f curata inainte sa aplici orice tip de machiaj. Spala,demakeaza(chiar daca nu ai fost makeata),da-ti cu crema(depinde de textura pielii,daca se ingrasa repede nu o da),aplica fond de ten,apoi pudra(o nuanta mai inchisa decat fondul de ten),fard,tus,creion dermatograf,apoi rimel si ruj(cyclam imi place sau roz pal mat).si cam atat.AAA,daca vrei mai poti da cu putin fard de obraz pentru culoare,dar mie nu prea imi place asa strident.Iar seara urmezi acelasi procedeu ca dimineata,numai ca inversezi niste chestii, te demachiezi inainte de a te spala, apoi te speli si aplici o crema hidratanta:*

| danafatu a răspuns:

Buna! Eu am ochi caprui si folosesc un creion de ochi maro, putin fard Mocha Latte de la Avon(crem pe interiorul ochilor, maro pe exterior) si rimel. Pe buze ceva discret, pentru volum-pump out de la Avon. E f fain, iti recomand!

| EuRaspund_5168 a răspuns:

Pudra, blush, si rimel:XThat`s it

| Ditto a răspuns:

Dimineata spal cu apra rece si pe urma o crema hitratanta si un fond de ten cu vitamine.mai ales ca e frig si cu atat nu se crapa fata

| larrii a răspuns:

Dimineata ma spal cu un gel de la Vichy,dupa care ma dau cu o crema tot de la Vichy pentru a putea aplica fondul de ten, rimel, si creioane in culori diferite(verde,albastru, mov, maro...etc. depinde in ce stare sunt dimineata). cand ajung acasa ma demachiez cu o crema demachianta de la elmiplant si seara ma spal cu un gel de la ducray si ma dau cu o crema hidratanta happy