| Daria_6694 a întrebat:

Cum vine treaba asta cu aparatul dentar?
Cum se pune?
FUNDA

Răspuns Câştigător
| Diana769 a răspuns:

Hei. nu e atat de rau pe cat pare. Prima data iti face o radiograma ca sa observe exact pozitia dintilor tai ( nu doare absolut deloc) apoi Aplica crema si sarmele, apoi elasticele. O sa fie incomod primele saptamani, si trebuie sa te speli pe dinti des pentru a pastra aparatul cuurat. De asemenea, trebuie sa mergi la un control regulat pentru ca dentistul sa poata strange aparatul si sa indrepte dintii. Aparatul dentar permanent, nu poate fi dat jos, de aceea nu ai voie sa bei sucuri acidulate sau sa mananci mancaruri tari ( crocante, nuci, alune etc). Se poate ca uneori, sa cada sau sa se desprinda o anuita sarma de la aparat, cel mai bine e sa mergi direct la dentist sa o fixeze. Cealalta solutie poate fi aparatul dentar de noapte. e ca un fel de proteza dubla ( fara sarme! ). Il porti pe timp de noapte ( deci dormi cu el ). Trebuie sa fie spalta regulat altfel se ingalbeneste. Nu trebuie sa-l porti pe timp de zi daca nu vrei si nu e atat de incomod si inestetic ca cel cu sarme happy

1 răspuns:
| KeepCalmAndHeyImKarin a răspuns:

Bună.Si eu am aparat dentar.
Se pune destul de simplu:dentistul iti lipeste niste bucatele de metal pe dinti(nu doare), apoi iti introduce niste sarme prin acele bucati, urmand sa iti puna niste elastice.Nimic nu doare.
Este comod,te speli pe dinti normal,insa ai interzis la nuci, caramele, guma, cola, dropsuri...etc
Sper ca te-am ajutat.O seara frumoasa