| Kaonashii a întrebat:

Daca ai pielea fetei in special a ochilor sensibila ar trebui sa eviti cremele parfumate sau cu alcool? Ce creme sunt bune pentru barbati pentru fata care sa nu aiba parfum?

Răspuns Apreciat de Editori
| and0ra a răspuns:

Cremele parfumate trebuie evitate in general, deoarece se presupune ca o crema buna nu ar trebui sa aiba nu stiu ce miros. Crema buna depinde de tenul pe care îl ai. (Totodata, nu cred ca exista o crema de față buna doar pentru barbati sau doar pentru femei, cremele de față sunt unisex.)
Eu personal folosesc CeraVe, luat din farmacie, pentru ten uscat si foarte uscat și e chiar ok. Dar faptul ca ai o piele sensibila face mai greu alegerea unei creme pentru ca ai sanse mai mari sa ai reactii adverse/alergii. Nu recomand sa dai 50 de lei pe o crema si apoi sa nu poți sa o folosesti pentru ca ai reactie adversa la ea, eventual consulta-te cu un doctor sau la farmacie si vezi ce e bun pentru pielea sensibila.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Exista in comert creme speciale pe care scrie "pentru piele sensibila", chiar si pentru barbati.
Nu cred ca este cazul la tine, ca esti mult prea tanar ca sa pui creme pe fata. cand ajungi la 40 este indicat, pana atunci mananca sanatos cu multe fucte proaspete si legume, ca sa asiguri productia de colagen si sa ai o piele eleastica, curata, frumoasa si sanatoasa.

| Nirvanaaa a răspuns:

Da, nu ar trebui sa aibă parfum mai ales ca discutam de piele sensibilă.
Cred ca trebuie sa ceri părerea unui dermatolog. Îți va prescrie o crema special potrivită pentru tenul tău.
Personal eu folosesc Cicafalte pentru hidratare (a fost una dintre recomandarea dermatologul, a doua fiind Hydrance ambele de la Avene) - astea-s tot pentru piele sensibilă.
Acum vezi ce opinie primesti și de la specialist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele fără alcool, parabeni și parfum. Da, sunt nocive pentru un ten sensibil. Întrebi la farmacie, poate ai și tenul uscat, eu zic sa nu iei creme după ureche la indicațiile noastre ci a specialistului ( dermatolog)
Și de spălat folosești săpun cu ph neutru

| Darius50boss a răspuns:

Să fie fără alcool