| Goddessss a întrebat:

Dacă cumpăr ac steril de la farmacie si dezinfectez urechea si imi fac cerecel singura acasă, la ce riscuri ma expun? E ok?

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Riscuri ar fi, incepand de la infectia cauzata de cercel sau piercing, daca nu este sterilizat si el, pana la durere si alte infectii ce pot avea loc dupa, de la mediu.
Dar acestea din ultima categorie, pot sa se intample si intr-o institutie specializata.

Dar in principiu, este ok. Nu sunt cunoscute cazuri cu infectii asa mari, legate de gaura urechii. Chiar am asistat la o asemenea procedura. Sau ma rog, "asistat" ca nu am putut sa ma uit asa mult big grin.

Poti sa incerci si ajutorul unei alte persoane, asa nu faci tu rana. Si poate e mai usor, chiar daca nu asta ai intrebat.

Spor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi-au dat gaurile asa cand eram mica, problema au fost cerceii de argint ca se infectase si i-a schimbat cu aur.

| sweetys a răspuns:

Doar sa faci gaura strâmbă sau sa faci infecție. Dar infecția poți sa o faci chiar și dacă sterilizezi cercelul. Deci spor la treaba. Betadina și baneocin, pentru urgente și Betadina și pentru sterilizarea locului înainte de gaura.

| Pasiunepentrumasini a răspuns:

Iti vand eu un ac frate
Am folosit-o doar pentru a amesteca benzina cu ulei in motocoasa
De vrei iti dau pentru 10 lei

| Goete a răspuns (pentru Pasiunepentrumasini):

Vreu eu, sa-mi ascut coasa cu el.
Dar mi-l dai te rog cu 20, ca mi-e rusine sa-l cumpar asa ieftin.
Ori 20 ori nu-l vreau