| DJMryo a întrebat:

Buna tpu.Am o problema,cu urechea dreapta aud putin mai incet(ca dintr-un butoi).Am citit pe net si am observat ca sunt mai multe solutii,iar cea mai buna mi s-a parut apa oxigenata. Vreau sa cumpar si eu, este buna solutia pentru a scapa de ceara? Sunt riscuri? Și de unde il cumpar, din farmacie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Sa stii ca ai face cea mai mare greseala. Mama mea si-a facut foarte mult rau exact prin metoda pe care vrei sa o aplici. In ureche sunt tesuturi foarte fine, protejate de invelisuri subtiri (altfel nu ai auzi). Apa oxigenata patrunde si le distruge. In schimb, doctorul scoate ceara foarte usor. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,sut riscuri pentru ca nu stii cum sa cureti urechea.te duci frumos la ORL si faci spalaturi.Apa oxigenata sau ce o fi, trebuie incalzita la un anumit grad celsius si trebuie sa tii gura intredeschisa in timpul pomparii apei.

| Teardrop a răspuns:

Cea mai bună e mersul la ORL-ist. Probabil nu e doar ceară, ci o posibilă otită/început de otită. Te şi doare?

| DJMryo explică (pentru Teardrop):

Pai e de multi ani, e in acelasi stadiu...nu m-a durut niciodata