| sofy23 a întrebat:

De la ce varsta credeti ca ar fi cel mai indicat sa incep sa ma machiez (dar sa nu fie prea inaintata, in adolescenta)?

Răspuns Câştigător
| adorciocolata a răspuns:

Cam pe la 14 ani. Incepi mai intai cu cosmetice mai usoare, in nuante naturale. Poti folosi un gloss intr-o nuanta deschisa (roz deschis, piersica, nude), putin blush, foarte putin rimel, corector si din cand in cand creion de ochi si fard de pleoape (mai mult la ocazii). Evita fardurile de pleoape, creionul de ochi si rimelul in exces, rujul/glossul in nuante inchise, care poate nu te avantajeaza sau te maturizeaza, creion de buze (te maturizeaza), fond de ten sau pudra (in locul astora mai bine folosesti o crema coloranta). Nu trebuie sa iti incarci tenul cu toate cosmeticele. Nu uita ca seara sa te demachiezi si incearca sa profiti cat mai mult de tinerete. Sper ca te-am ajutat!

4 răspunsuri:
| afrodita3333 a răspuns:

Pai cosmeticele nu sunt bune DAR laughing pe la 13-14 ani ar fi ok sa incepi usor si cel mai importand demacherea atenta si OBLIGATORIE in fiecare seara altfem pe la 30 de ani o sa arati ca naiba.

| diamar a răspuns:

Cu cat mai tarziu, cu atat mai bine! Cosmeticele nu sunt prea bune!

| teodora555 a răspuns:

Pe la 13 -14 ani, cam pe acolio

| xyz111 a răspuns:

Pai...preferabil ar fi cam in a 7-a, dar nu evident http://www.google.ro/......tp?/imgres zice cam asa. apoi de la a 8-a in sus cam ce ai vrea:)