| Andra_Andra_1998 a întrebat:

Am 12 ani. De la ce varsta îmi recomandați sa încep sa ma machiez?

Răspuns Câştigător
| Aslam a răspuns:

Hey! Poti sa incepi sa te machezi cand vrei, atata timp cat esti acasa nu cred ca este vreo problema daca te dai cu ruj sau oja, rimelul ala nu ar trebui sa-l folosesti, cel putin nu la varsta asta.
Vorbeste cu mama ta daca iti poate imprumuta ceva. laughing
Cred ca de la 14-15 ani este in regula sa te machezi. Atunci cred ca vei avea voie si la scoala sa vii machiata. Oricum, inainte sa te iei dupa mine, sau alt membru de pe TPU, ar trebui sa discuti cu mama ta. Good luck! happy

19 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Clasa a 9-a + (15-16 ani)

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa 20 de ani!

| confiturix a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca pui prima oara mana pe machiaj abia la 20, nici nu iti mai vine sa o faci.

| Violleta2022 a răspuns (pentru confiturix):

Pana la 20 de ani ai pielea atat de fina si delicata, ca-i pacat sa ti-o imbtarnesti foarte repede.
De aceea nu-i indicat sa o faci, oricum, pana la 18-20 nu ai avea de ce sa-ti pui machiar pe fata si in nici un caz acum, cand inca esti copil mic.

| xerxes1 a răspuns:

Ideal ar fi la 72.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru xerxes1):

Atunci te machiaza cand te baga-n cosciugrolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când te uiti in oglindã si faci "âuu"

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Daca faci asta doar ca sa te placa un baiat sau sa fii in pas cu altele sau pentru ca cineva s-a luat de tine. Mai bine o lasi balta. Poti sa faci de la ce varsta vrei si cat vrei. Dar nimic nu e mai frumos ca o femeie /fata fara machiaj pe fata si care totusi sa arate feminina. Degeaba te machiezi daca atunci cand te demachiezi ajungi sa te intrebi care e identitatea ta. Machiaza-te ca iti place. Nu ca ai vrea sa ascunzi ceva.

| confiturix a răspuns:

Hallo ☺!
Ca sa fi vazuta drept feminina in societate e aproape crucial sa te machiezi. Machiajele au fost create ca sa ne faca viata mai frumoasa, divese beneficii.
Eu insumi nu sunt contra machiajului. Nici in privita ta. 12 ani e o varsta la care e chiar recomandat sa te initiezi intr-ale machiajului.
Sfatul meu pentru tine: nu incepe in forta.
1) Copiii nu arata bine cu (mult) machiaj pe ei.
2) Daca nu ai pe cineva care sa te indrume, nu prea stii sa te machiezi, nimeni nu se naste invatat, inveti practicand. Atunci te sfatuiesc sa ceri apelezi la multe tutoriale, sfatul prietenilor de incredere, reviste, carti, etcetera, si sa eviti iesind in public daca nu esti sigura ca ti.a iesit.
Foloseste trucuri mai multe numai dupa ce le-ai experimentat. Nu incepe sa te machiezi complet pana nu impinesti vreo 14 ani si inca o data copiilor nu le sta bine cu machaj de ascunere a imperfectiunilor si machiaje stridente!
3) Dupa cum stim toti, machiajele pot fi nocive pentru piele si sanatate in general. Foloseste numai cosmetice de calitate, nimic prea mult si nu vei avea de sucerit.
Iti recomand sa nu flosesti deloc anumite produse ca: gene false, fond de ten (poti folosii in schimb BB cream), vopsea de par, lentile de comtact l, etc. Nu sunt pentru copii (lentilele pentru ca faci infectie usor).

| Iuli4838 a răspuns (pentru confiturix):

Are 12 ani si ii zici sa foloseasca Cosmetice de calitate, rlly niggaaaa

| Sndnxnska a răspuns (pentru confiturix):

Cum poti tu sa zici ca la 12 ani ar trebui sa se intieze in "ale machiajului"? Tu gandesti? Frate, machiajul distruge tenul. Toate produsele de machiaj dauneaza, absolut toate. La 12 ani ai o piele intacta, nu incepi sa te machiez de la 12 ani, ganditi pls

| 2k18Tpu a răspuns:

Si acum poți.Conteaza este sa știi cum să te machiezi.

| Sndnxnska a răspuns:

15+

| Sndnxnska a răspuns:

Doamne iti distrugi pielea, tenul, produsele dauneaza, la 12 ani n ai ce cauta cu machiaj Doamne ferestee

| Mmaannuu11 a răspuns:

Ar fi bine sa te machiezi la liceu.

| Eusuntttt a răspuns:

14-15 ani

| Taniaalexandra a răspuns:

Am început să mă machiez la o vârstă fragedă pentru că încă de atunci aveam o pasiune pentru machiaj, iar ăsta nu mi-a afectat cu nimic tenul, cu îngrijirea corespunzătoare. Poti începe să te machiezi, dar fii atentă să îţi cureţi bine faţa dimineata si seara si sa nu uiti de demachiere întotdeauna.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Taniaalexandra):

Normal ca nu ti-a afectat tenul, esti inca foarte tanara, sa vezi cum este cand vei avea 30 de ani si arati de 50, abia atunci se vede!
Prostia din copilarie se plateste la maturitate!

| Taniaalexandra a răspuns (pentru Violleta2022):

Crezi ca o femeie de 30 ani care nu s-a dat cu o crema in viata ei, arată mai bine decat o femeie care s-a ingrijit corespunzător, a facut multe tratamente, a hidratat pielea, si a fost constant la dermatolog pentru un control de rutina?