| salome a întrebat:

Daca ma duc la sala, pot sa slabesc? Sau doar voi face muschi? :-s

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Poti sa slabesti, desigur, insa, fara un regim asociat sportului (adica o reducere a caloriilor, nu un regim anume), nu vei slabi foarte mult. De ce? Caloriile luate din hrana trebuie consumate. Daca mananci ca inainte de a incepe sala, dar faci sport, evident, consumi mai multe calorii. Insa. Ai sa vezi pe aparatele cardio care masoara cate calorii pierzi. La juma de ora de alergat pe banda pierzi cam 200-300 de calorii. Asta inseamna 100 g paine sau 2-3 linguri ulei. Vezi ca nu prea faci economii. Ca sa ai rezultate mai sigure, mai reduci si din caloriile absorbite si cu sportul adiacent ai sa reusesti sigur. Sa nu te descurajezi; rolul principal al sportului in curele de slabire tine de modelarea corpului, nu de dat jos kilograme. Chiar daca tii regim, ca sa slabesti frumos si sa ti se contureze corpul, e indicat sa mergi si la sala.

10 răspunsuri:
eileen
| eileen a răspuns:

Poti sa slabesti daca folosesti si o dieta corespunzatoare, bei multa apa, mananci legume, fructe, fara prajeli, paine si sucuri.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Daca vrei sa dai jos din kilograme... exercitiile pe care le faci trebuie sa fie executate rapid.Asa arzi grasimile.
Daca doresti sa depui masa musculara e bine sa folosesti greutati mai mari(cat poti tu duce).In mod normal nu vei putea executa exercitiile repede din cauza greutatii.
Daca doresti sa slabesti iti recomand orele de aerobic.Acolo antrenoarea stabileste ritmul in care trebuie sa lucrezi si e mult mai usor.
Daca doresti sa depui masa musculara... e ok daca mergi la aparate.

auran
| auran a răspuns:

Poti sa si slabesti dar poti face si muschi, depinde de tipul exercitiilor.

| miriam a răspuns:

Normal ca vei slabi mai ales daca vei pune accent pe exercitiile care ajuta la slabit.

| Ben. a răspuns:

Cu siguranta ca vei slabi dar dc insisti poti sa faci si muschi

| white a răspuns:

Daca te duci la sala si vrei sa slabesti, se poate foarte bine daca folosesti greutati mici si faci repetari multe, muschii ti se vor tonifia si totul va fi foarte bine, banuiesc ca asta vrei sa slabesti sau poate sa te mentii. Deci tine-te de sala si in curand vei vedea rezultatele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa faci exercitii CARDIO, vorbeste cu antrenorul si el o sa iti recomande ce trebuie sa faci. daca ai probleme de sanatate nu sunt indicate, de aceea este nevoie de un sfat al unui profesionist. dar exercitiile trebuiesc ajutate cu un stil de viata sanatos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le faci pe amandoua, 1 banda, bicicleta 2, cand tragi de fiare ti se arde grasimea in locul respectivwinking

| bobonr13 a răspuns:

Si eu vreau sa fac sala pentru ca fac fotbal si trebuie sa slabesc vreo 6-8 kg. Atunci pot sa slabesc?

| krazzygirl a răspuns:

Deci ca sa slabesti trebuie sa ti neaparat regim eu tin si vad ca merge si ca sa nu te mai duci la sala poti sa iti dai drumul la muzica s sa danzezi pentru ca i dansul este tot un sport iar la regim incearc sa mananci cat mai multe legume fierte si fructe fara paine si prajeli si o sa vezi ca o sa mearga succes!