| Bibi16 a întrebat:

Daca ma spal pe cap in fiecare zi intr-o saptamana imi creste parul?

Răspuns Câştigător
| georgiana_1345 a răspuns:

Nuuu! Nu are nicio legatura. De la prea mult sampon poti chiar sa il usuci. Incearca reteta asta de balsam: 1 galbenus de ou, 10 linguri de ulei de masline si o lingura de ulei de ricin. Stai 30 de min, clatesti si samponezi din nou. Sau vezi ca sunt in supermarket sampoane si balsame speciale pentru cresterea parului( Nivea, de ex) Si nu uita sa ii tai varfurile la fiecare doua luni. Funda? happy

16 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu se spală părul în fiecare zi, da?
O dată pe săptămână faci o mască cu ulei de ricin, gălbenuș de ou și vitamina A (fiolă), masezi pielea capului și lungimea părului și după 2 ore te speli cu un șampon vitaminizant.
După 2-4 luni vei vedea primele semne. Trebuie să ai răbdare. Și tăiatul vârfurilor la 8-12 săptămâni stimulează creșterea sănătoasă.
Pa, pa.

| clody83 a răspuns:

Ar fi bine sa nu exagerezi cu spalatul. Uite aici cateva sfaturi pentru cresterea rapida a parului: http://www.mujer.ro/cum-sa-iti-creasca-parul-mai-repede Totusi 1 saptamana este cam putin... "Cresterea zilnica a parului pe cap este intre 0, 02-0, 03 mm. " citeste aici mai multe lucruri despre firul de par: http://www.mujer.ro/totul-despre-firul-de-par

| Roxett a răspuns:

In nici un caz, nu are legatura. si chiar nu este recomandat sa te speli zilnic pe cap. macar la 2-3 zile.

| AngelCrystals a răspuns:

Spalare parului zilnica e o prostie si sa nu mai spunem ca o sa-ti cada parul la greu, pe cap ai par nu plante cand le uzi zilnic, cresc.

| PιxιeLovesYa a răspuns:

Buna, Bibi! Nu, in niciun caz nu iti va creste in felul asta. Spalatul des pe cap nu va face decat sa-ti deterioreze parul si sa-l faca sa se murdareasca mai repede. Eu una iti recomand mastile pentru par cu ulei de ricin si ou, sau ulei de masline si ou. Uleiul de ricin se poate procura de la farmacie, dar daca nu ajungi pana acolo, poti folosi uleiul de masline care are efecte de tratare si protejare a parului. Uite, eu, de exemplu, imi fac o masca, tot pentru cresterea parului, cu ulei de masline si ou: 8 linguri de ulei de masline si 2 galbenusuri de ou, le bati bine, apoi le aplici de la radacina spre varfuri si stai cu compozitia cat poti de mult, minim 30 de min, apoi te speli normal si te clatesti foarte foarte bine. In legatura cu faptul ca miroase urat, sau poate ramane ou in par sau ulei, nu trebuie sa iti faci griji, mirosul trece la spalat, la fel si oul, se ia daca freci bine. Daca vrei, poti, dupa ce te clatesti cu apa, sa te clatesti si cu ceai de frunze de nuc, care ajuta la caderea parului si ii da o nuanta foarte frumoasa. Sper ca te-am ajutat, bafta si multa rabdare, ca fara ea nu se face nimicwinking!

| Ioana_9117 a răspuns:

Spalatul pe cap nu are niici o legatura cu cresterea parului, doar il curetibig grin insa il poti da cu ulei de ricin.are efect happybafta:*

| raducmustiuc a răspuns:

Parul creste si daca nu-l speli

| Neddme a răspuns:

Daca cauti pe internet o sa vezi ca nu e deloc recomandat sa te speli asa des pe cap.Media e de 2 spalari pe saptamana maxim 3 daca ai parul foarte gras.Iar despre crescut, creste in mod normal, daca vrei sa iti creasca mai repede ai putea incerca vitamine sau ulei de ricin.

| al3xxandra a răspuns:

Nu. Iti cade de la prea mult spalat si prea mult pieptanat. E recomandat sa te speli pe cap de 2 ori pe saptamana.

| SweetDreamss a răspuns:

Nu. Daca te speli in fiecare zi pe cap chiar si pentru o saptamana o sa te trezesti ca o sa inceapa sa iti cada. Samponul e toxic daca il folosesti in cantitati mari si mult. 2-3 spalari pe sapamana nu e grav dar in fiecare zi nu e bine. Pentru a il face sa creasca mai rpede incearca sa iti tunzi varfurile la cateva saptamani si exista si anumite samponuri dar nu stiu cum se numesc.

by3by3winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu nu cred ca e bine sa te speli asa de des pe cap, daca vrei sa iti creasca poti folosi ukei de ricin dat pe la radacinakiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.dac il speli in fiecare zi se obisnueste astfel si se va murdarii foatre repede...dar nicidecum nu va creste.

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Nu.
Uleiul de ricin ajuta la cresterea parului.

| georgiana_1345 a răspuns:

Mda, vad ca eu am raspuns prima si restul v-ati luat dupa mine.

| PuufuX a răspuns:

Mai bine nu te spala asa de des deoarece parul sufera atunci cand te speli si oricum el creste continuu

| LacatusFlorin a răspuns:

Uleiul de ricin este produsul ideal pentru ingrijirea pielii dar si a parului. Datorita proprietatilor de vindecare, acesta este folosit pentru a calma iritatiile pielii, pentru a curata tenul de impuritati si pentru a stopa caderea parului.