| qwertyuiop1111 a întrebat:

Daca termin un curs de coafor si dupa ma duc ucenica la un salon trebuie sa mai platesc cat timp sunt ucenica?

7 răspunsuri:
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Te mint. Tu esti calificata ca si frizer deci poti profesa daca ai diploma care atesta ca ai facut cursul. Sa iti depui un cv la un salon care angajeaza, o sa te cheme la un interviu si acolo ii explici patroanei ca tu ai calificare dar ca nu ai lucrat pana acum. Nu mai intreba aiurea pentru ucenicie. Nu se mai practica asa ceva.
In plus ucenicii nu plateau nimic, simplul fapt ca isi ajutau maiestrii era de ajuns.

| qwertyuiop1111 explică (pentru PrintesaGumitaa):

Inteleg ce spui insa nu prea sunt saloane care sa angajeze fara experienta si dupa 6 luni de curs ma indoiesc ca voi sti chiar tot ce ar trebui despre coafura.

| PrintesaGumitaa a răspuns (pentru qwertyuiop1111):

Totusi mai incearca, sunt care angajeaza doar ai incredere in tine

| Laura927 a răspuns (pentru qwertyuiop1111):

De aia iti explicam ca orice curs de frizerie trebuie sa iti includa un minim de cel putin 6 luni de experienta cu publicul.
Daca nu ai experienta este destul de dificil sa iti gasesti un job ca frizerita, poate un salon te angajeaza dar nu pentru un salar egal unei persoane cu experienta.
Faza asta cu ucenicele, era acum 20 de ani cel putin cand nu aveai nevoie de diploma ca sa ii pui permanent la vecina de la 2 ..ma intelegi?
Pana la urma ai o diploma si ar trebui sa te trateze ca atare!
Nici nu te gandi ca lucrand in salon vei avea clienti care iti vor cere nu stiu ce coarne in cap happy
Tu ai invatat basicul la scoala de frizerie si este suficient atat.
Ai invatat vopselele si cum sa tratezi parul ai invatat tehnici de tundere a parului si atat ai nevoie, acum ca vrei sa inveti tehnici noi ai tutoriale pe Youtube, practica pe parul tau vopsele si tunsori.
Depune CV intr-un salon bun si nu scrie daca ai sau nu experienta, daca te suna poti cand ajungi acolo sa ii explici ca te pricepi bine si ca nu ai experienta.
de obicei proba pe care o sa o ai : tuns barbat in timp de 15 minute cu spalat inclus. Daca te misti repede o sa ai cu siguranta un job okay platit!

| Laura927 a răspuns:

Pai daca tu ai un curs si vrei sa lucrezi intr-o frizerie o sa fii angajata ca frizer fara experienta...
Ce ai vrea sa platesti tu din banii tai ca sa lucrezi intr-un salon?
De aia cand faci un curs trebuie sa te asiguri in cazul tau ca dupa o sa ai o diploma universala care este valabila si in alte tari, daca cursul respectiv iti ofera cel putin 6 luni de experienta pe contract, daca o sa dispui de materiale gratis si manechine cu par uman..etc.
Eu am facut cursul de 1 an si 4 luni si eu am 8 luni de experienta in scoala, am lucrat cu publicul, am avut toate materialele necesare si diploma bineinteles care o am.
Un curs de frizerie trebuie sa fie unul complet si sunt foarte scumpe.

| qwertyuiop1111 explică (pentru Laura927):

Eu am intrebat 2 coafeze despre chestia asta cu ucenicia si ambele au zis la fel ca trebuie platit

| 17Ioana a răspuns:

Buna,

Nu, nu mai trebuie sa platesti, ba chiar trebuie sa fi platita, putin ce este drept, dar sa fi platita.

Eu am facut un curs acreditat la Maher Academy https://www.maher-academy.ro, dupa care am fost ucenica in salonul lor si nu a fost nevoie sa platesc ceva extra.