| doareuio a întrebat:

De ce hainele de fete şi cele de băieţi au nasturii pe părţi opuse?
FUNDA

Răspuns Câştigător
| MariuS88c a răspuns:

Pentru a face diferenta.

2 răspunsuri:
| Moise_Cristian_1985 a răspuns:

La baieti pe dreapta nasturii si butonierele pe stanga
La fete pe stanga nasturii si butonierele pe dreapta
Deoarece face parte din stilul vestimentar.

| muffinXXL a răspuns:

După cum știi, nasturii nu au fost inventați ieri. Deci a fost o perioadă în istorie, probabil cea victoriană, în care mulți oameni care își permiteau aveau servitori. Bărbații, neavand haine dificil de pus, se îmbrăcau singuri, pe când femeile, cu corsete ș.a.m.d. aveau nevoie de ajutor, erau îmbrăcate de o servitoare și nasturii erau poziționați invers ca acesteia să îi fie mai ușor. Deci, diferența asta nu a fost făcută doar ca să fie...