| Markusfrtt a întrebat:

De ce ies asa urat in poze, parca asi fi alta persoana nu eu. In oglinda n-am probleme, dar cand vine vorba de poza, mi-e si frica sa fac, gandindu-ma ca o sa ies urat. Mai ales noapte cand fac poze cu blit, eu fiind blond ies si mai urat. Daca e sa ma imbrac elegant (sa zic asa), ma uit in oglinda imi place cum arat imi sta bine, dar cand vine vorba de poze, arat hidos. De ce?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cine știe? cunosc și eu oameni care arată mult mai rău în poze decât în viața reală, dar mna! s-au obișnuit.
Oricum, pozele cu bliț sunt nașpa, lumina puternic „aplatizează", dar mai are și prostul obicei să proiecteze în spatele subiectului umbre care deformează cumva aspectul. Evită blițul, sau folosește așa-numita setare „bliț de umplere" care ține obturatorul deschis mult mai mult timp decât fulgerul blițului, astfel încât să se înregistreze și detaliile date de lumina naturală. Doar că aparatul e bine să fie pe trepied sau sprijinit și subiectul nu trebuie să se miște.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza ca asa sunt pozele uni ies urat uni ies frumos dar nu oglinda nu prea iesi cum esti tu exact adica 100% incearca sa iti rogi un prieten sau o prietena sa iti faca o poza dar foloseste si un program de editat cunoscut gen retrica multa bafta!

| BogdanSVPetc a răspuns:

Da,datorita performantei bune(dar nu perfecte )nu vei iesi tu(in procent de pana la 5%; iar procentul asta tu il vezi cel mai bine). Sunt multe secrete(autofocusul; pixelii etc).In oglinda esti chiar tu dar intro poza,cosurile vor tinde sa fie mai mari, deoarece intro imagine, culoarea inchisa (in procent mic) domina acesti pixeli, si autofocusul nu face fata, ne dandusi seama ca de fapt e ceva 3d.La fel e si cu ridurile, si cu mai multe.De exemplu daca ai o hartie care (50% e neagra 50% alba)va predomina albul.La poza pe baza a multor scanari reliefare predomina culoarea diferita(in procent mic)+ca la aparatele foto mai sunt si culorile pe cadru care ba se fac mai roz, ba mai albe etc.Cateva secrete, nu prea eficiente ar fi(sa te speli pe fata inainte si sa te stergi, sa ramai foarte putin ud; sa te filmezi tinand aparatul la un unghi care sa predomine su 90 grade(adica tii cumva mai sus, indreptat spre tine aparaul; asta in functie de figura fiecaruia). Bafta! Funda?

| Lorde92 a răspuns:

Inseamna ca nu esti fotogenica.