| anonim_4396 a întrebat:

De ce in ziua de azi se pune atât de mult accent pe hainele pe care le porți? Am 16 ani si nu vin dintr-o familie tocmai înstărită, prin urmare nu-mi pot permite ultimele modele de adidași sau haine sau whatever. Port și fakeuri uneori. Vreau la vară să merg să imi caut un,, loc de muncă" pentru a produce banii mei si doar ai mei. Sunt îngrijit și asta imi da un plus de încredere in mine, in schimb, atunci când cineva face mișto de ceva ce port mi se duce toată încrederea. De asemenea simt ca dacă nu ai haine si bani in buzunare, fetele pur si simplu nu se uită la tine. Am primit destule complimente de la fete cum că sunt frumușel dar eu nu mă văd așa întotdeauna. Am nevoie de critică constructivă și consolare.

Răspuns Câştigător
| Fantaspirit a răspuns:

Am in familie persoane forte bine realizate financiar,și sunt și alții care chiar sunt milionari și poartă haine fake de la off white,ih nom un nit, dsquared si chiar haine simple nu acorda multa importanta vestimentației,dar e adevărat că dacă ai o situație financiară excelenta nu prea mai îti pasa așa mult ce porți că ai atitudine,capeți foarta multa confidenta,te simți indestructibil,de altfel multi poarta haine in voga ca sa acopere unele lipsuri,insecuritati,complexe,probleme de neadaptare,și îmbrăcând haine foarte scumpe încearcă să compenseze acele lipsuri dar nu reușesc asta e in mintea lor,lumea tot așa îi vede pe fata ii respectă pe la spate ii înjunghie fiindcă nu au schimbat efectiv nimic la ei decât niște haine care din păcate nu poate să le acopere prostia sau caracterul josnic.
Fiindcă așa s normele societății,dar tu nu trebuie sa fii ca restul,e mai bine sa fi autentic,tu însuți și să dovedesti că nu haină face omul ci omul face haina,cu multa încredere în tine și o atitudine potrivită,cu o personalitate remarcabilă îi poți face sa para very small in fața celorlalți fiindcă inteligenta și caracterul mereu vor fii pe primul loc. Multi se îmbracă de la Bershka,Pull&Bear,NewYorker, hainele pe care le găsești în aceste magazine chiar nu sunt scumpe, majoritatea se îmbracă cu haine de acolo, așa că nu ar trebui sa te simți inferior că și tu îți poți comanda daca nu ai Mall la tine in localitate sau sa îți achizitionezi daca ai Mall la tine.
Nu te vezi bine că stai prost la capitolul confidenta, când o să lucrezi la tine nici nu o sa te mai intereseze părerile celor din jur, prin vestimentație poți fi văzut mai bine dar contează și alte aspecte nu e suficient.

11 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Haina il face pe om, e oglinda statutului social al fiecaruia chiar daca de multe ori poate sa fie o aparenta inselatoare. Oamenii in general sunt superficiali si pot exista divizari chiar si de la haine. Copiii sunt rai si dau bully celor care nu sunt ca ei, ei sunt smecheri ca le dau mamica si taticul bani, ei nu au habar despre cum e viata, nu au dat de greutati si vad totul roz, se vor trezi la realitate daca mamica sau taticul vor muri sau se vor destepta la minte cand mai inainteaza in varsta si isi vor da seama ca lucrurile astea sunt doar ceva foarte superficial. Tu lucreaza la tine, la corpul tau, arata cat mai bine posibil, poarta doar hainele care te avantajeaza si poti arata mai bine decat toata gloata aia blindata din cap pana in picioare de amestecatura de branduri care multe din ele sunt fake dar in fata grupului se lauda ca-s originale, ca daca ii scuturi putin nu depasesc 200-300 de lei toate hainele de pe ei.

| Frank51 a răspuns:

Https://youtu.be/-zb5EDa5af0

Noi ne alegem prietenii și oamenii din jurul nostru.

| BlonduDePeScara a răspuns (pentru Frank51):

E vorba de colegii de clasă pe care ii vad zilnic

| BlonduDePeScara a răspuns (pentru Frank51):

Sau când port fake uri și ies la plimbare am impresia că toată lumea râde de mine pe interior

| Frank51 a răspuns (pentru BlonduDePeScara):

Înseamna că ai aceeași mentalitate că și colegii tăi, pentru că nu ai niciun motiv să ai vreo impresie.

| Hyperion7 a răspuns:

Și eu am observat același lucru și mă regăsesc în situația ta destul de mult!
Singura chestie pe care o poți face e sa ignori persoanele de acest gen! Nu haina face pe om, ci invers și pe langa asta, uita te tu la marii milionari ai lumii, îi vezi tu cu ultimele chestii de firma? Din contra, se îmbracă modest! A te laudă că tu îți permiți și pui in lumina pe altcineva ce nu-si permite, mi se pare o idioțenie pură și de aici pleacă ideea că nu toți cei ce au haine de firma sunt și oameni.De aceea exista gunoaie de oameni în haine de firma și oameni de valoare în haine modeste! Hainele nu contează!
Știu că e greu sa vezi lumea asta, fiind înconjurat de oameni care îți scad valoarea doar pentru că ei au și tu nu, dar asta nu înseamnă că și toți ne permitem.Eu nu-mi permit ultimile trenduri in moda, dar nu bag pe aia răutăcioși in seama, știu că sunt niște triști care doar atât au de valoare! Nu te coborî la nivelul lor demonstrându-le că și tu poți avea haine de firma.Pana la urmă nu ești nevoit să demonstrezi nimic nimănui.
Caută pe cineva care te accepta așa cum ești, cei ce n-o fac, nu se accepta pe ei înșiși în fond, iar pentru simplul fapt că "s-au ajuns " le mai conferă și lor putina încredere în sine și cum au dat și ei de putina încredere in ei înșiși, se gândesc că-s cool daca îi injosesc pe alții! NU E ASA!
Daca vrei sa te ajut cu niste critica constructiva sau whatever, îmi poți scrie pe ig la mihai._. 1829! Poate te ajuta!
Cheeeeers!

| Goete a răspuns:

Se pun accent pe ceea ce vezi tu si tu, neavand posibilitate sa iti cumperi haine de marca vezi faptul ca se pune accent pe asta.
NU, nu se pune accent pe hainele care le porti. Tu poarta-te e tine insuti cu demnitate si scoate-ti din cap ideile astea.

| haileewatson a răspuns:

Nu trebuie sa porti haine scumpe sau ultimele modele, nu ii pasa nimanui. ce zici tu e o preconceptie gresita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am să te mint dacă ți-aș spune că interiorul contează în lumea de azi. Că dacă doar interiorul contează. Asta e lumea în care trăim și cu ea defilăm, fie ce-o fi.
Sincer preocuparea pentru exterior nu o văd ceva foarte rău, atunci când totul este cu măsură. Să-ți vinzi sănătatea doar pentru jobul ăla minune ca să ai tu ce etala unor oameni care oricum nu te suportă, da asta mi se pare exagerare. Dar să aspiri mereu la mai bine și mai frumos, e perfect. Să aspiri la astea în sensul sănătos. Să nu lași adică să te conducă eticheta.

În final să-ți spun iarăși că vei reuși ceva fără interior bun, te voi minți iar, cum spuneam exteriorul contează din ce în ce mai mult în prezent, dar ca să crezi că o să obții ceva pentru exterior cu un interior defect (minte/gândire/spirit) te înșeli. Deci frustrarea că pe alocuri tu nu ai tot ce au prietenii tăi e bună, atâta timp cât cauți munci cinstite ca să ajungi acolo și evident și cât nu-ți pierzi spiritul în lupta asta cu exteriorul. Un exemplu perfect ar fi Ghiță din Moara cu noroc. Mai multe nu-ți povestesc că tot ai zis că ai 16 ani și în 2 ani dai bacul, deci analizează Moara cu noroc de-a amănuntul, aia că tot vrei să ții la aparențe și un 10 la bac dă bine toată viața la imaginea ta, dar și că Moara cu noroc, la dracu ne învață multe, băiete, multe. Doar receptivi să fim la mesaj.

Succes în tot ce-ți propui că ești tânăr și încă ai vise și speranțe multe cărora să le dai sens și viață.
Și nu uita chiar dacă școala e defectă, nu renunța totuși la ea pentru jobul minune care să-ți cumpere Nike-ul și Puma ălora din clasa ta, mai bine să fii mai sărăntoc acum, încă puțin ca la bătrânețe să ai tot ce-ți dorești atât la exterior cât și la interior.

| Kaonashii a răspuns:

Ultimele modele de haine si adidasi arata oribil...
Nu imi vine sa cred ca cineva face misto de haine in 2022?
Cat timp esti ingrijit nu trebuie niciodata sa iti pese cum arati!
Cand cineva mai face misto de hainele tale, il intrebi: daca iti iau brandul de pe tine cu ce ramai? Iti zic eu: carcasa goala
Sau spune-le ca pe tine nu te face om o haina.
Eu zic sa investesti in haine simple si durabile. O pereche de blugi, o helanca, 2-3 tricouri. Nu trebuie sa fie scumpe ca sa arate scump pe tine. Trebuie sa fie putin mai elegante si sa ai un aer proaspat. Si oamenii ca astia sa ii elimini din viata ta chiar fii recunoscator ca oamenii astia iti arata sincer cine sunt
Oricum daca o sa muncesti din grue pentru bani sa nu faci greseala de a da banii pe haine inutile de nu stiu ce branduri, mai bine baga in scoala sa poti sa iti permiti sa stai cu oameni mai presus de ganganiile astea care se prefac ca au bani si au parintii rata in banca pentru adidasi

| VeroniMichy a răspuns:

Frate,stai liniștit, căutați prieteni cu care sa te simți bine si care te accepta asa cum ești, nu trebuie sa te simți așa pentru ca nu e vina ta ca nu-ți permiti, bucură-te ca ai haine de orice fel ca haina nu face pe om