| LoLo_9163 a întrebat:

De ce mai toate blondele au ochii albastri si brunetele ochii caprui?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Este vorba de un pigment, melanina - substanta pigmentara inchisa la culoare, prezenta in piele, par, peri si membranele ochiului. Melanina determina culoarea pielii si da irisului nuante intunecate; in absenta ei se vad straturile interne profunde ale irisului, a caror culoare este albastra. Melanina protejeaza, de asemenea, pielea impotriva radiatiilor ultraviolete ale soarelui, care favorizeaza procesul de imbatranire si cancerul cutanat. De acea in general (nu e o regula) persoanele cu tenul deschis, parul deschis se intampla sa aiba si ochii deschisi la culoare (le lipseste acel pigment), si invers. Dar pana la urma totul tine de genele parintilor, bunicilor. Sunt destule cazuri, cand o persoana cu parul inchis are ochii deschisi la culoare (albastri, verzi) si invers.
Numai bine!

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

@VaMpIrEpRiNcEsS, ma bucur, ca ti-am fost de folos. Mersi pentru apreciere!

| Lora a răspuns:

Nu stiu se trag din partea bunicilor de obicei ei au ochii albastri, eu insa sunt blonda cu ochii verzi.

| princess a răspuns:

Probabil majoritatea dintre ele folosesc lentile laughing

| traficanta a răspuns:

Eu sunt bruneta si am ochii verzi.Am vazut si destule blonde cu ochii verzi, si brunete cu ochii albastrii.Deci nu e o regula intelegi? Doar ca de cele mai multe ori asa sunt.

| saymoon a răspuns:

Cunosc o multime de persoane blonde cu ochi caprui, si brunete cu ochi albastrii sau verzi.Nu e ceva deosebit, de cand e lume a avut timp sa se diversifice fizicul oamenilor.

| Crisu_7532 a răspuns:

Nu este o regula general valabil. nu toate blondele au ochi albastrii si nu toate brunetele au ochi caprui. eu, de exemplu, sunt bruneta si am ochii verzi.
depinde de genele parintilor si de caracterele dominante si recesive. astfel, daca mama este blonda cu ochi albastrii iar tatal este brunet cu ochi caprui. exista posibilitatea ca mama sa aiba gena dominanta pentru culoarea parului iar tatal sa aiba gena dominanta pentru culoarea ochilor. astfel, copilul va fi blond cu ochi caprui. deci, totul tine de gene, este ca o "loterie". Am vazut si brunete cu ochi albastrii, si blonde cu ochii verzi sau caprui.

| DonAnonymius a răspuns:

Asa a vrut Dumnezeu.

| Diana_6039 a răspuns:

Hei eu sunt bruneta si am ochi verzi! Dar asa se intampla.

| Mariaaa_5076 a răspuns:

Nu toate blondele au ochii albastrii, eu de ex sunt satena inchis si am ochii de un albastru deschis. Depinde acuma...nu poti spune ca toate blondele au ochii albastrii sau toata brunetele au ochii caprui ori negri. Asta depinde de gena

| denisa_6193 a răspuns:

Nusch dar mai toate fetele care le stiu eu blonde au ochi albastri si brunetele capriui inclusiv eu sunt bruneca cu ochi caprui