| funkiana a întrebat:

De ce mi se exfoliaza unghile? Si ce as putea face sa nu se ma exfolieze?

Răspuns Câştigător
| Ioana300 a răspuns:

Si mie mi se exfoliaza unghiile si am inteles ca este lipsa de calciu.In primul rand ai putea mari doza de calciu sau daca nu fa cum fac eu, date cu lac pe unghiiwinking

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Lipsa de calciu in organism.

| vanny2000 a răspuns:

Uite aici: http://frumusetefeminina.ro/......le-tratam/ Sper ca te-am ajutat. :)

| Azµre a răspuns:

Ori ai lipsă de calciu, ori ai contactat o ciupercă.

| MeConstantine a răspuns:

Pentru Unghii,
In principal este lipsa de Vitamina A si cauta sa iti maresti suplimentul de Vitamina A in Organism.
Totodata cum a zis colegul poate insemna o scadere de calciu, dar totodata sunt combinatii de vitamine pentru unghii

| JeSuisElle a răspuns:

Pai unghiile exfoliate reprezinta lipsa de calciu si vitamine, dar si supunerea acestora la anumite actiuni produc exfolierea deci e un lucru normal. Incearca sa nu-ti mai folosesti unghiile pe post de unelte si foloseste buricele degetelor, incearca sa nu mai folosesti acetona pentru ca aceasta usuca unghiile, dar un strat de lac ar fi bine venit pentru protectie si incearca sa faci un amestec de miere cu zeama de lamaie si sa aplici pe unghii macar 30 de minute in fiecare zi, o sa vezi diferenta.

| AnnieG a răspuns:

Uite un link care cred eu ca te v-a ajuta http://www.garbo.ro/......nghii.html

| kokoloi a răspuns:

Sunt in farmacii niste lacuri de unghii care iti pot reyolva problema! vorbeste cu o faramacista!

| danutzluka a răspuns:

Cere-i medicului de familie sa-ti prescrie o reteta, vitamine. merci initial pentru un set de analize. Poti avea lipsa de acid folic sau lipsa de alte vitamine fara de care acidulfolic nu se asimileaza. Consuma mai multe fructe si legume.

| alina_7077 a răspuns:

Lipsa de calciu