| floruits a întrebat:

De ce oamenii se uită ciudat la mine când port o rochie?

22 răspunsuri:
| marcela290 a răspuns:

Poate ca nu te avantajeaza

| Violleta2022 a răspuns:

Poate pentru ca arati feminina in rochita si ei te admira.
De la atata lucru chiar nu ar trebui sa faci un topic pe forum, fiindca este un lucru perfect normal.

| floruits explică (pentru Violleta2022):

" De la atata lucru chiar nu ar trebui sa faci un topic pe forum, fiindca este un lucru perfect normal. "

Sincer, ai dreptate. Dar menționez faptul că chiar niște colege râd de mine și prietenii mei mereu mă întreabă de ce port rochie. Mă deranjează acest lucru.

| Violleta2022 a răspuns (pentru floruits):

Nu ar trebiii sa te deranjeze deloc, dimpotriva, ele probabil comenteaza fiindca te invidiaza, fiindca ele sunt baietaose, nu feminine cum esti tu.
Nu mai pleca urechea la rautatile altora!
Zambeste-le si spune-le cu tupeu: nu-i asa ca sunt mai feminina, cu rochita asta?
Fii increzatoare pe tine si nu mai pleca capul, fiindca asta fac cei care te bully, incearca s ate puna jos, sa te faca sa fii ca ei, sa rada de tine.
Fii cu tupeu si rade-le in nas!

| dullcat a răspuns:

Buna.Esti sigura ca se uita la tine? Sau poate doar te confrunti cu efectul reflectoarelor (the spotlight effect)?

| J0B0MAT a răspuns:

Poate ți se pare dacă nu porți de obicei. Sau sunt idioți.

| johnnny123 a răspuns:

Având în vedere că nu te-am văzut niciodată, ar fi destul de greu să ne dăm seama "de ce"... Nu?

Mai mult, ești sigură că nu este doar o impresie de-a ta?

| Dismally a răspuns:

Ciudat se uita doar daca esti barbat si porti o rochie big grin Altfel cred ca este doar curiozitate, interes etc.

| floruits explică (pentru Dismally):

Stai liniștit/ă, eu sunt fată. happy

| doctorandus a răspuns (pentru Dismally):

Sa-ti spun un secret: Domnul Isus n-a purtat niciodata pantaloni. Fii ca Domnul Isus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună happy
Aș crede că oamenii nu se uită ciudat, poate tu crezi că da, dar probabil cred că le plac picioarele tale love struck și se uită la ele așa. smug Nu te gandi sa te schimbi in pantaloni pentru ca afara e foarte cald, mai bine porti o rochie ca toate fetele.winking Chiar dacă se uita ciudat, nu ar trebui să-ți pese pentru că fiecare are păreri diferite.
Sper ca te-am ajutat! happy

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Ori pentru ca ieși în evidenta pentru simplu fapt ca în general te îmbraci rar în rochii și apare acel șoc, ori pentru ca " apare invidia", ori pentru ca te admira, etc.
Nu trebuie sa le dai importanta.

| Smmo a răspuns:

Depinde de rochie. Ori iti statea foarte bine, ori dimpotriva, ar fi lipsit ceva sau era nepotrivita cu locul etc. Tu esti multumita de cum iti sta? Se intampla doar la rochia aceea?

| floruits explică (pentru Smmo):

" Tu esti multumita de cum iti sta? "
Da, sunt foarte mulțumită!

" Se intampla doar la rochia aceea? "
Nu. Cam la toate rochiile pe care le port. Menționez că eu port rochii tradiționale, cu florii care nu sunt la modă.

| Smmo a răspuns (pentru floruits):

Dincolo de aspectul tau fizic si de cat de bine iti sta rochia, daca porti lucruri care nu sunt la moda iesi in evidenta si atragi privirile, lumea se uita ciudat. Dar nu-i nicio problema, e placut sa vezi pe cineva in rochie/fusta traditionala sau nu.

| MariaJust a răspuns:

Deoarece tu te uiti la ei sa vezi daca ei se uita la tine.

Been there, done that. Arati foarte bine in rochie, continua sa o porti si sa te bucuri de ea! :*

| Alinuța00 a răspuns:

Ai cumva probleme cu încrederea în sine?

| floruits explică (pentru Alinuța00):

Nu am probleme cu încrederea în sine dar mereu se întâmplă așa.
Menționez faptul că un prieten de-al meu îmi spunea că niște colege râdeau de mine că port rochie.

| Alinuța00 a răspuns (pentru floruits):

Te ai gandit ca poate problema e la ele? Iți dai seama ce viata neinteresantă duc acele persoane pentru că se concentrează pe viata ta si nu a lor? Majoritatea oamenilor, mai ales femeile, mai ales pe plan fizic, transforma insecuritațile lor in prejudecăți față de alți oameni.Niciodată nu o sa vezi un om senin, care se iubeste pe sine și se admira să judece oamenii din jur din cauza a nu stiu eu ce motive.Problema e ca ele nu se suporta pe sine și dau insecuritățile pe alti oameni, încercand sa atraga atentia asupra oamenilor, iar probleme lor să rămână neobservabile.Sunt sigura ca arăți bine in rochie, daca tot te deranjează că rad sau nu mai stiu eu ce fac, nu te gândi să porți altceva, asta o sa le faca să creadă că au câștigat, că teoretic te au manipulat. Poartă ce vrei tu si fi mândră de corpul tău.Parerea altora nu contează.Fie ca sunt invidioase, fie ca râd pe bune, problema e la ele, nu tu.Fă le in ciuda si poarta rochie mereu.

| iriszmatos a răspuns:

Esti grasa?

| floruits explică (pentru iriszmatos):

Nu sunt grasă. Sunt slabă la vârsta și înălțimea mea.

| iriszmatos a răspuns (pentru floruits):

Atunci nu stiu, eu nu port fuste ca imi taie piciorul ciudat, nu imi sta bine, poate nici tie, dar daca tu te simti bine asa nu conteaza