| BlueDark a întrebat:

De ce parfumurile sunt atat de diferite de la un individ la altul? Adica eu ma dau cu un parfum, al carui miros nu persista nici macar o ora...Si dau cu o tona! Fratele meu foloseste exact acelasi parfum,cumparat din acelasi loc, dar se da o data si tine cu zilele.
De ce?

Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Orice parfum are note de baza, de mijloc si de varf. In momentul in care folosesti parfumul pe pielea ta, aceste note persista in functie de cum sunt construite. Notele de varf dispar primele (pentru ca au volatilitate ridicata), ramanand notele de mijloc. Dupa un interval de timp, notele de mijloc dispar si raman notele de baza.
Cand parfumul intra in reactie cu corpul tau, totul e la nivel chimic. Notele sau ingredientele parfumului intra in contact cu odorul pielii tale naturale. Astfel, un parfum care miroase bine la cineva, poate sa difere cu felul in care miroase pe pielea ta. Chimia pielii tale fiind diferita.
Trebuie sa-ti alegi un parfum nu dupa pretul afisat, nici dupa ce auzi ca ar fi bun la altii, ci dupa chimia pielii tale. Acelasi parfum care miroase a vanilie pe pielea cuiva, iti va da senzatia de betisor de scortisoara umblator cand vei iesi tu afara.
Daca ai folosit pana acum un parfum care ti-a placut foarte mult, informeaza-te vizavi de notele de baza folosite la producerea lui si cumpara-ti doar parfumuri care au aceleasi note de baza.
A-ti alege un parfum e ca si cum iti alegi un sot, este amprenta ta personala sau, dupa caz, proprietatea ta tongue.
Cea mai mare greseala cand folosesti un parfum este sa-l folosesti in cantitati mari. Gandeste asa: daca un parfum este foarte scump si de calitate, poti folosi un singur puf. Notele de varf dispar in primele 2 ore, sa spunem. Apoi notele de mijloc vor lua conducerea mirosului. Dupa cateva ore, dispar si acestea si raman notele de baza. Care, in functie de cat de scump e parfumul, vor ramane pe piele si doua sau trei zile.
Pentru ca un parfum sa aiba efect, foloseste doar esente de parfum, cantitati cat mai mici si cu note de baza alese in functie de ceea ce miroase bine pe pielea ta.
Late Edit: PH-ul pielii fratelui tau inmagazineaza notele de varf ale parfumului. Al tau, nu.

13 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Poate sa fie al lui original si al tau nu sau sa nu ti se potriveasca.
Sti ca exista oameni ce iti creaza parfumul sau mirosul potrivit pentru tine? Deci mai bine ai merge pana la unul inainte de a mai da 400 de lei pe alt parfum.

| BlueDark explică (pentru Freya1):

Imi place cum miroase, dar de ceva vreme nu se mai simte nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ai prins vreo mostră. laughing

| BlueDark explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce naiba laughing
E vorba despre un parfum destul de scump(400 lei)...Si nu sunt la prima sticluta...

| Kogaion a răspuns:

Probabil al tau e fake, sau probabil tu ti-ai luat apa de toaleta si el are apa de parfum, sau chiar parfum.

| BlueDark explică (pentru Kogaion):

Nu.E parfum la amandoi.

| Itanul a răspuns:

Doar ti se pare tie. Tu, pentru ca il porti mereu, esti deja obisnuit cu parfumul tau (de pe tine). Si nu il mai simti. Cad apare fratele tau, ii simti mirosul.
Si nu te mai da cu tona, ca nu tine mai mult, dar ii ia durerea de cap pe cei din jur.

| BlueDark explică (pentru Itanul):

laughing

| Itanul a răspuns (pentru BlueDark):

Mori prost!

| BlueDark explică (pentru Itanul):

Na,fiecare moare asa cum s-a nascut.

| chichappens a răspuns:

Bună! Este adevărat faptul că parfumul poate să își dezvolte mirosul în funcție de fiecare persoană in parte. Sunt mulți factori care pot influența mirosul parfumului, cum ar fi pielea (pielea uscată spre exemplu absoarbe parfumul mult mai repede și atunci vei fi nevoit să folosești mai multe pufuri pe zi). Dieta si medicația pot juca și ele un rol important în asta. Dar mai este o posibilitate- depinde de cât timp și cât de des folosești parfumul acela. E foarte posibil ca tu să te fi obișnuit cu mirosul și simțul tău olfactiv să nu îl mai perceapă așa cum ar trebui happy Ai cerut opinia altor persoane reale în legătură cu asta? Sau doar ție ți se pare că i se duce mirosul repede?

| BlueDark explică (pentru chichappens):

Da,am intrebat si alte persoane.

| LifeAndBooks a răspuns:

Buna! Mirosul unui parfum depinde in mare masura de persoana care il poarta. Cel mai probabil aveti un pH al pielii diferit. Acest parfum se potriveste mai bine pielii fratelui tau, insa poti cauta o varianta care sa ti se potriveasca si tie.