| anonim_4396 a întrebat:

De ce se spune ca fumatul iti imbatraneste pielea?

5 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Intr-adevar fumatul imbatraneste pielea, pentru ca nicotina intra in tesuturi, in general, nu numai in plamani. De asemenea, persoanele care fumeaza, vor avea un ten cu tenta cenusie, care de asemenea este cauzat de fumat.
Eu nu sunt fumatoare si nici o adepta a fumatului, pentru ca, la noi in familie nici macar starabunicii nu au fumat, dar mai ales pentru ca acest obicei are multiple laturi negative, asupra sanatatii, mediului si bugetului persoanei care este cuprinsa de acest viciu. Tinerii fumeaza pentru a fi considerati adulti, adultii fumeaza pentru ca deja au devenit dependenti, iar cei bolnavi se lasa, pentru ca numai asa isi mai pot apara bruma de sanatate ce le-a mai ramas. Fiecare face asa cum crede insa, inainte de a te apuca de fumat, trebuie sa te gandesti foarte bine daca vrei sa devii sclavul acestui viciu si daca vrei, in acelasi timp, sa-ti "arzi" o parte din veniturile castigate cu destula truda, iar in cazul nostru daca vrei sa imbatranesti inainte de vreme. daca nu te-ai apucat de fumat inca, nu o face, iar daca ai acest obicei incearca sa te lasi pentru ca iti vei face un mare serviciu tie ca persoana, cat si celorlalti care se afla in anturajul tau. Multa sanatate si sarbaroti Fericite.

| kh1ss a răspuns:

Pentru ca fumatul este daunator sanatatii.
fumatul nu este bun pentru nimeni si nimic... da foc unei bacnote si priveste cum arde...este acelasi lucru.

| stetoscop a răspuns:

Fumatul activeaza genele responsabile de producerea unor enzime din piele (numite matrix metaloproteinaze) care distrug colagenul, principala proteina a pielii care ii confera elasticitate. Pielea fumatorilor isi pierde astfel elasticitatea, se contracta, face numeroase riduri. Cearcanele apar ma frecvent la persoanele fumatoare, iar tegumentul acestora capata o paloare gri pamantie. De asemenea caderea si albirea parului este mai prematura la fumatori, dupa ultimele descoperiri ale oamenilor de stiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Pentru ca moleculele de nicotina eliberate in aer sau trase in plamani, ataca membranele celulare, transformandu-le din permeabile si flexibile in impermeabile si rigide; din aceasta cauza celula nu se mai poate hrani, nu mai poate elimina reziduurile si se "imbolnaveste", apoi moare. Atunci cand aceste celule bolnave se inmultesc, nu se mai produce acea schimbare naturala... se aduna unele peste altele si produc asa zisele "riduri de fumat" (care sunt diferite fata de ridurile de batranete naturala). De aceste "riduri de fumat" nu scapi nici cu cea mai buna crema de fata! Asa ca, daca fumezi, lasa-te! Daca traiesti sau muncesti intr-un loc unde se fumeaza, incearca sa rezolvi problema loco. Daca nu se poate, incearca sa gasesti alte solutii. Daca vrei sa vorbim mai mult imi poti scrie la: daniela.constantin@gmail.com

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Fumul de țigară inhalat nu face altceva decât să rețină toxinele în organism.
Procesul de îmbătrinire este accelerat!
Sănătate.
Pa, pa.