| Adyy5 a întrebat:

De la ce varsta (minim)pot incepe sa-mi fac operatii estetice? Sub 18 nu pot?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Operatii estetice de corectare (in scop medical) se fac chiar si la copii mici (pentru corectarea unor probleme provocate de un accident).

Operatii estetice "de infrumusetare" se fac doar cu acordul personal si legal a pacientului (deci a majorului) si doar contra cost, pe banii acestuia (nu sunt suportate de asigurari, doar in cazuri speciale).

| AlexandruAnst a răspuns:

De la 16 ani poti doar cu acordul parintilor. Din proprie initiativa doar de la varsta la care devii major adica 18 ani. Si aici mai intervine un lucru, daca vrei operatii estetice strict pentru a schimba anumite aspecte care nu iti sunt pe plac se realizeaza doar la clinici private contra cost. Daca este de natura medicala atunci operatia este asigurata happy

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate sub varsta legala de 18 ani!
in plus, fiind atata de mic, nu crezi ca ai pyutea sa faci sport ca sa-ti schimbi aspectul exterior?
De ce te gandesti deja la operatii estetice, care depind enorm de fiecare persoana, unele te lasa mutilat pe viata, altele cu sechele regretabile si sansele ca sa-ti reuseasca, fiind 50%, nu mai spund e preturile enorme si suferinta.

| Yasmin875 a răspuns:

Dacă ai sub 18 ani ai nevoie de acordul părinților dar trebuie să ai cel puțin 16 ani.

| D3I3 a răspuns:

De la 16 ani poți.