| Ramona2242 a întrebat:

Deci am 1.75 si 45 de kg. Ma simt perfecta dar unii spun ca sunt prea slaba. Acum eu nu stiu ce sa fac sa ma ingras deoarece eu mananc asa intr-o zi obisnuita, si nu pun un gram pe mine:
Corn cu ciocolata, ciocolata calda si 2-3 clatite cu nuttela
O punga de cipsuri + suc
Pizza, 1-2 felii de tort sau prajitura, si suc
o briosa sau o inghetata
Shaorma in oras cu fetele si suc din nou.

Si daca ma trezesc la 4 diineata mi se face pofta de prajituri si mai mananc inca o felie laughing

Nu stiu daca beau mai mult de 3 pahare de apa pe zi, in rest ma hidratez cu suc.

Deci ce sa fac ca sa ma ingras? Sa mananc legume? Sa fac sport? Am auzit ca alea te slabesc si mie mi se vad deja coastele...
Astept idei si dau funda :*

Răspuns Câştigător
| Syndre a răspuns:

Nu ai o alimentație diversificată, ceea ce înseamnă că îți lipsesc anumiți nutrienți. De exemplu nu prea văd proteine în ce mânânci tu. Încearcă să ai o alimentație diversificată, să mânânci atât carne, pește, legume, fructe, lactate cât și cereale și să bei 2l de apă minim pe zi. Dacă mai consumi dulciuri și sucuri pe lângă e relativ okay, ar fi mai bine dacă ai găsi variante mai sănătoase la alimentele respective dar întâi încearcă să-ți introduci în dietă toate alimentele alea care-ți lipsesc. Încearcă să ai 3 mese pe zi și 2-3 gustări între. Adaugă în dieta ta salate, pește, legume gătite, carne gătită, ouă etc. Poți încerca alimente consistente în calorii și sănătătoase precum untul de arahide, uleiul de măsiline, smoothie-uri din fructe naturale.
E foarte bine dacă tu te simți okay în corpul tău, dar ești foarte slabă și nu e sănătos. IMC-ul tău(indicele de masă corporală) e de 14, 7, ceea ce înseamnă că dpdv medical ești subponderală. La vârsta ta ar trebui să fie măcar de 17. Încearcă să pui câteva kilograme pe tine, sportul te-ar ajuta deoarece ți-ar face poftă de mâncare.
Probabil supraapreciezi numărul de calorii care-l mânânci, încearcă să te ajuți de un program în genul myfitnesspal, te ajută să-ți calculezi caloriile zilnic și proteinele/carbohidrații etc. Mult succes! happy

4 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Ideal ar fi ca acum sa ai 65 - 60 kg. Du-te la doctor

| AirănMeidăn a răspuns:

Eu ii zic sa ii lasi pe altii, daca tu te simti bine asa, ramai asa. Nu mai lua in seama asa mult restul turmei.
Acum daca tu chiar vrei sa te ingrasi, depinde si de varsta. Probabil esti in crestere, deci ai nevoie de o alimentatie cat mai vasta.
Succes.

| Alelulu a răspuns:

Trebuie sa te ingrasi sanatos. Adica sa mananci mancare bogata in carbohidrati gen orez, paste, fainoase, cartofi. Sa mananci regulat, sa bei mai multa apa plata, la sala daca mergi poti sa te modelezi, nu e doar pentru slabit. Poti face exercitii sa pui si un pic de masa musculara sa iti faci forme, sa te ingrasi controlat cu ajutorul unui instructor personal. Daca faci astea si nu reusesti incearca sa mergi la un doctor sa faci un set de analize si sa vezi sa nu ai vreo problema. ( cu glanda tiroida)'

| Grigore_Denisa_1983 a răspuns:

Si eu sunt slaba pentru varta mea dar in timp ma voi ingrasa. Daca incerc sa ma ingras de pe acum cand voi fi mai mare voi fi prea grasa. Lasa-i pe cei care zic asta. Poate ca ei sunt prea grasi si sunt doar invidiosi!