| avy808 a întrebat:

Deci am o nelamurire! Kcal in alimentatie este tot una cu cal? Am mai citit pe Internet si Multi se contrazic adica, alti spun ca 1kcal=1000cal,ceea ce nu cred ca ii asa.pe etichete de exemplu scrie asa : 47 kcal, si din cate m-am putut informa am inteles ca in alimentatie kcal sau cal e totuna, pentru ca un mar care are 47 de kcal, nu inseamna ca daca il mananci ai acumulat 47000 de cal logic nu? Voi ce parere aveti
? Vreau sa urmez o dieta si nu prea sunt in clar,sunt in Elvetia si aici Trebuie sa imi cumpar tot inclusiv legume fructe, salate si tot ce inseamna carne, congelata sau cum ii si pe fiecare scrie pe eticheta(76 kcal, 80. Etc) ma gandesc ca nu Trebuie sa mananc pentru ce Vreau Eu sa obtin mai mult de 1200-1300 de kcal pe zi Deci e ok.si de exemplu daca imi cumpar o punga cu legume congelate (fasole verde, mazare etc ) si pe punga scrie 86 kcal asta nu inseamna ca nu pot manca ca au prea multe calorii adica 86 nu inseamna mult, sau 150 nu? Ce parere aveti in legatura cu asta? Multumesc

Răspuns Câştigător
| DimLight a răspuns:

1kcal = 4184 joules (o kilocalorie - echivalentul necesar pentru a ridica temperatura unui gram de apa cu 1 grad)
1kcal = 1 calorie pe produsele alimentare. altfel cu un pachet de biscuiti te-ai satura pentru cateva zile laughing

| DimLight a răspuns (pentru DimLight):

Pardon cred ca am zis ceva gresit, uite aici corect http://www.thefreedictionary.com/calorie

3 răspunsuri:
| Kasia a răspuns:

Kcal= kilocalorie
cal=calorie nu e acelasi lucru.

| avy808 explică (pentru Kasia):

Kasia stiu asta dar Eu ma refer in alimentatie citeste bine intrebarea mea DimLight are dreptate, si tu ai dreptate insa nu in cazul asta.