| AvalohAlyn a întrebat:

Băuturile din comerț la care scrie pe eticheta că au doar 1kcal și nu au zahar cu îndulcitori chiar așa este adevărat? Nu îngrașă? De exemplu apa tonica scrie că nu are zahar, are 1 kcal și are îndulcitori.E adevărat ce scriu eu și că nu îngrașă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Indulcitirii sunt tot zaharuri,adică un anumit fel de zahar. Si pe băuturile fără alcool scrie ca n au alcool,dar el este in cantități mici adăugat in băutura. Fie zahar,fie alcool, ambele sunt droguri legale, asemeni cocainei. Si daca tu consumi cantități mici, simti nevoia de mai mult. Asta înseamnă dependenta. Fie consumi si gata, fie reduci cat mai mult din drog si te hotărăști sa renunți. Abstinenta e grea dar poate fi învinsă. Nevoia dispare cu timpul.