| Fury a întrebat:

Deci am si eu o intrebare... Port bustiera de vreo jumatate de an. Ma gandeam cand voi ajunge pe la cupa B sa incep sa port sutien. Bun...si intrebarea mea este: bustierele/sutienele stopeaza cresterea sanului (avand in vedere ca am sanii destul de micuti, bun, sunt inca in crestere, dar as vrea sa stiu daca bustiera opreste cresterea sanului... ca sa stiu ca nu vreau sa nu imi mai creasca, nu vreau sa raman cu sanii mici toata viata, avand in vedere ca am 14 ani deci sunt inca in crestere deci nu vreau sa imi ruinez sansa da a mi se dezvolta in continuare sanii, caci eu stiam ca ei cresc in continuare pana pe la 18 - 20 de ani). Deci pentru. faza cu bustiera...ati fi pro sau contra (stopeaza crestere sanului sau nu?)

19 răspunsuri:
| MissD a răspuns:

Nu stopeaza cresterea decat daca nu sunt marimea potrivita adica sa fie prea mici si sa te stranga.

| ViVi a răspuns:

Nu - sanii nu se lasa de la sutien! Dar sutienul trebuie sa-ti vina bine, sa nu fie f strans, sa nu te deranjeze! Si chiar daca se lasa sanii ( de la cure de slabire, nastere si alaptat) sanii pot fi adusi la frumusetea de alta data prin sport

incepe sa porti sutien... daca sanii sunt destul de marii daca sunt mici mai poarta bustiera

| lola a răspuns:

Pai avand in vedere ca ai sanii mici nu este neaparat sa porti sutien, dar daca ai un piept mai voluminos eu cred ca ar cam trebui sa porti deoarece sanii sunt predispusi sa se lase din cauza greutatii.
DAR cand faci sport eu zic ca ar cam trebui sa porti deoarece se distruge elasticitatea muschiului care sustine sanul.
A, si forta gravitationala "ajuta" foarte multlaughing

| lola a răspuns:

Avand in vedere ca ai sanii mici nu ai nevoie de sutien tot timpul exceptand, bineinteles, orele de sport unde se spune ca nu prea ai voie fara sutien/ bustiera deoarece se distruge elasticitatea muschiului care sustine sanul.
Cand esti mai "dotata" ar cam trebui sa porti sutien mai tot timpul avand in vedere ca forta gravitationala nu ne prea ajutahee hee

| lola a răspuns:

Scuze ca am raspuns de 2 ori [in 2 felurilaughing] dar netu' meu face fite si nu staim ca s-a publicat raspunsulbatting eyelashes

| inna a răspuns:

Nu stopeaza cresterea, nu au legatura cu dezvoltarea sanilor sutienele sau bustierele nu influenteaza nici negativ nici pozitiv.

| ellene a răspuns:

Stai linistita, iti cresc sanii chiar daca porti sutien sau bustiera...insa nu si noapteahee hee

| RappK a răspuns:

Noooo...eu port sutien din clasa 7`a si tot mi'au cresut saniibig grinlaughing

| Ofiintă a răspuns:

Sutiene s-au bustierele sunt in regula pentru ca vine o vreme cand esti obligat sa-i porti
Fiindca sub o anumita bluza se vede
Insa daca uh nu ai probleme de acest gen si daca te incomodeaza sutienul poti sa nu-i porti
Toate la vremea lor!
nUmai Bine!

| anda_1885 a răspuns:

Nu, nu stopeaza cresterea, dar sutienul nu trebuie purtat si at cand stai in pat, la tv, pentru ca cu timpul se lasa, isi pierd din fermitate, in schim bustiera o poti purta cat vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu au nicio legatura cu cresterea sanilor. Din cate am auzit daca porti sutien ti se vor lasa sanii. Daca spui ca ii ai mici ar trebui sa porti sutien/bustiera decat la ora de sport sau la alte bluze care necesita purtarea sutienului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Deci, nu oprește creșterea sânilor, având în vedere că ai 14 ani.
Deci, nu-ți ruinezi șansa dezvoltării sânilor.
Lasă sânul liber, bustiera presează sânul și ai să te trezești cu ele "căzute".
Deci, ...contra bustierei. Sutienul poți să-l porți mai târziu.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bustiera nu stopeaza cresterea sanului dar sutienul DA! Sora mea are 14 de ani si are sanii mici pentru ca a purtat sutien de la 14 ani. Eu am 14 ani si am sanii destui de mari si port inca bustiera. In plus sani se lasa de la sutien.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fetelor sanul creste si cu bustiera dar nu asa cum trebuie. o bustiera mai stransa ii poate schimba forma mai incolo sa regreti.si nu purtati bustiera eu am 17 ani si nu am purtat niciodata sutien am purtat bustiera doar la sport.mushchiul pectoral se obisnuieste "puturos" si ajungi la concluzia ca ai doar sanul dar nu si mushchii din jurul lui.mushchiul pectoral este de asemenea foarte important pentru ca sustine sanul si atunci cand alergi fara bustiera nu ai probleme. purtati bustiera si sutien cat mai rar posibil.luati-va o vestutsa ceva credeti-ma la 20 de ani o sa plangeti ca nu-i mai aveti la fel. faceti exercitii si feriti-va de sutien.nu va trebuie nimic daca faceti mushchi la piept

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am bustiera si cred ca nu m-ai cersc sanii depinde de bustiera daca ai bustiera stramta atunci da dar, cred ca si daca prtii bustiera eu am 11 ani si nu imi m-ai cresc sper sa crescalaughing

| Alisia_7919 a răspuns:

POARTA SUTIEN SAU BUSTIERA linistita ca nu stimuleza cresterea si nici nu o incetineste in niciun fel.winking

| ladyoverlimits a răspuns:

Pai...sincer nu prea am habar...am si eu 14 ani si port bustiera si din cand in cand sutien...si mi-am pus adesea aceeasi intrebare...nu prea cred ca stopeaza cresterea sanilor...tongue

| rebela1278 a răspuns:

Fa ce este mai bine pentru sani tai

| rebela1278 a răspuns:

Eu zic sa porti acum bursiera este mai bine pentru sani tai