| anonim_4396 a întrebat:

Deci ati vazut pletele acelea pe care le au rockerii, nu stiu cum sa explic parul acela tapat in mai multe codite? Stie cineva cum se numesc.sau daca stiti cum se fac ar fi perfect...Multumesc!

9 răspunsuri:
| eek a răspuns:

Cred ca te referi la dread-uri. ei bine eu nu prea am vazut la rockeri. ce stiu e ca isi au originea in africa.si asa zisele codite.se formau din cauza faptului ca nu isi ingrijeau parul absolut deloc.era foarte incalcit.murdar.si uneori mai erau si gazde pentru diverse insecte(paduchi).
in schimb acum e ok pentru ca sunt realizate in saloane de specialitate. sunt de doua feluri permanente care sunt facute cu ata si semipermanente realizate prin tapare.plus o ceara speciala.
dar daca nu cunosti istoria si cultura reggae.nu te sfatuiesc sa iti faci.pentru ca nu te reprezinta deloc.si ar fi doar asa "la moda".
cum vrei.

| Arthur a răspuns:

Frumose... dar si greu de intretinutbig gringandestete cand vei vrea sa scapi de ele...va trebui sa te razi pe capbig grinwinking

| kretzulina21 a răspuns:

Gresit spus rockerii, or avea ei parul mai murdar(nu toti), dar nu ei le poarta.acele codite se numesc dread_looks, sau in jargon li se spun rastane. le poti face la mare, undeva la vama veche.sunt niste tineri care le fac aproape pe gratis. e mult de munca la ele si sunt cam greu de intretinut. dar daca iti plac asa mult eu zic sa incerci.

| flowerd a răspuns:

Nu e nici rasta-draga parinte, rasta fiind religia rastafarienilor si nici dread_"looks"-uri draga caretzulina21 si nu se fac nici cu ate (cele permanente) draga eek. Da, sunt dread-uri, dreadlocks-uri, isi au originea in poporul numit dupa Ras Tafari Makonnen-numele adevarat a lui Haile Selassie, imparat al Ethiopiei. Ce semnifica ele? sub nicio forma "jegul" ci originea omului pe pamant, cu cat sunt mai lungi cu atat esti mai putin vulnerabil la pericole.happy Da, am si eu - fac si la altii... asa cum multi ascultam muzica de origine turceasca, ori asa cum citim romane straine, asa cum vorbim si alte limbi, la fel e si cu aspectul fizic.Cultura,fie ea pe placul nostru fie nu e pretutindeni si e asemenea cursului apei in natura... happy
Pace sa fie si sa invatam sa ne acceptam unul pe celalalt, fara sa judecam (pentru ca in timpul acela mai bine ai citi un pic de marquez, ori mai bine te-ai uita la un "La strada" F. F.)
Sincere urari de bine :*

| KristalPop a răspuns:

Cu siguranţă dread-uri.

| zumk1 a răspuns:

Ce dread look ce rastane doamne fereste se numesc DREADLOCKS
Ai nevoie de parul foarte lung si dureaza mult e prea complicat
GOOGLE!

| venerra a răspuns:

Se numeste dread-look;)
da-i click pe acest link si ai sa te lamuresti
http://www.flu.ro/......_rele.html