Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Deci imi cade tare parul si am auzit ca e bun gazul lampant.
Zis si facut dar am pus cam mult cred si acum ma frige scalpul.
L-am tinut doar 20 de minute in cap dupa m-am spalat.
Cand va trece usturimea si de ce ma ustura?

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai făcut o alergie!
Trece mai repede dacă iei o pastiluță de Claritine.
Folosește un șampon vitaminizant în care pui câteva picături de ulei de ricin, șamponezi și limpezești bine.
Efectele pot fi văzute în 2-4 luni, dacă nu este nicio îmbunătățire, mergi la dermatologie.
Pa, pa.

| Elly213 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Mi-a trecut usturimea intr-o jumatate de ora, o ora fara sa fac nimic.Dar voi incerca cu uleiul de ricin in sampon.

| XatomisX a răspuns:

Cat de tare iti cade sa dam un exemplu iti perii parul dupa periat cat iti cade? apoi cand bagi mana prin el cate fire iti cad? raspunde-mi la aceste intrebari si te pot ajuta cu un tratamentwinking

| Elly213 a răspuns (pentru XatomisX):

Parul meu a fost mereu rar.Hmmz,cade mult la spalat, cade si cand nu bag mana in el sau ceva..la periat si din astea nu cade mult. oricum as vrea sa-i opresc caderea ca de regenerat se mai regenereaza el.

| Kaℓi a răspuns:

O sa-ti treaca in doua, trei zile... te ustura pentru ca te-ai ars! nu asa se foloseste, se pun cateva picaturi in apa de clatit. Nu ingrasa parul si mirosul dispare destul de repede.

| Lollo29 a răspuns:

Salut! Crede-ma prin exact acelasi lucru am trecut si eu vara trecuta exact la fel tot cu gaz m-am dat si eu si tot la fel ma ustura, ca sa scapi de usturime (eu asa am facut) trebuie intr-o seara sa te speli bine, bine, bine de tot cu sampon mai ales in zona unde te ustura iar ultima data lasi pe scalp putin sampon vreo 10\15 minute pe mine nu ma mai usturat
happy sper ca te-am ajutat pa, pa

| maia10 a răspuns:

Ca sa nu iti mai pice parul du-te la plafar si cumpara doua sapunuri de la Ortos (cel cu sulf si cel cu nuc si urzica). Fa-ti o data pe saptamana o masca cu ou si ulei de masline si spala-te cu sapunurile o data la 2-3 zile. Eu de 1 an numai aceste sapunuri le folosec si sunt foarte bune. Si mie imi cadea destul de mult par si nu stiam ce sa mai fac, am incercat mai multe sampoane dar niciunul nu a dat roade, asa ca am dat-o pe astea naturiste, masti facute in casa, produse de la plafar si infuzii cu care imi clatesc parul.
PS: nu am raspuns la intrebarea ta, dar am zis sa te ajut cu un sfat.

| Bularca_Raluca_1993 a răspuns:

Si eu mi-am pus si cum stiu eu trebuie aproximativ 10 sau 5 min. Cam dupa 2 sau 3 saptamani si fiindca ai pus mult cum ai zis si tu