| facepalmlol a întrebat:

Deci nu pot sa imi explic cum se poate obtine un astfel de ten? Am vazut astazi vreo 2 persoane de genul si sunt sigura ca au folosit fond de ten,dar cum,ca eu de exemplu daca ma dau cu corector,nici nu acopera(adica,ma rog daca intind cosul e tot acolo, ca la inceput) si tot se vede diferentra dintre particica pe care am aplicat si restul tenului.

Iata la ce ma refer:

https://www.google.ro/......ps?/search

A,si ca veni vorba,tot sunt la categoria asta,stiti cumva cum pot sa obtin si eu o astfel de cofura, fara ondulator sau spuma?

https://www.google.ro/......ps?/search

Răspuns Câştigător
| MalleusMaleficarum a răspuns:

În primul rând, nu te lua după poze deoarece pentru acel ten, pe lângă machiaj s-a folosit şi Photoshop.
Şi nici după video-uri pe youtube de la Beauty Gurus pentru că dacă ai nişte lumini în mufă normal că tenul tău pare perfect, chiar dacă la o lumină naturală, dimineaţa NU E.
Însă, poţi avea şi tu un ten aproape perfect (personal nu cred în "tenul perfect" înafara pozelor) dacă ştii să ai grijă de el.
Săpun de sulf pentru coşuri, creme pentru coşuri, creme hidratante, creme exfoliante, reţete home-made naturale pentru ten, machiaj de calitate.
Dar, depinde şi ce vârsta ai. Dacă eşti încă mică (sub 18-19 ani) nu e ok să te îndrepţi direct spre machiaj, îţi vei strică mai mult tenul deoarece te afli în pubertate. Mai bine încerci cu cremele şi reţetele naturale scrise mai sus. Sunt sigură că în scurt timp vor funcţiona şi vei avea un ten superb.

Dacă ai trecut de 18-19 ani SAU ai probleme măricele cu (,) coşurile, (deşi ce scriu eu aici ar trebui să faci DUPĂ o vizită, două, nouă la dermatolog!) cicatrici sau alte diverse imperfecţiuni ai nevoie de primer pentru faţă, anticearcăn/corector, un fond de ten cu acoperire medie/mare, o pudră (de preferant nu translucidă, să aibă culoare [însă aceiaşi cu tenul tău şi fondul de ten bineînţeles] ), un bronzer, un highlighter şi cam atât.
Şi te sfătuiesc să aplici machiajul cu pensule, se aplică mai uniform şi arată mai bine pe faţă, mai ales fondul de ten.
Cu un tratament pentru piele şi machiajele pe care le-am scris eu mai sus, cred că ai fii destul de aproape de perfecţiune.
Iar de coafura aia, cred că ai nevoie de un ondulator, sau poţi să încerci şi cu bigudiurile, însă doar după o zi, două vei avea un rezultat asemănător.

6 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Daca ai cosuri ceva mai multe nu e usor sa obti un ten perfect.
Aici mai intervine si problema cu produsele. Nu poti avea pretentia ca un fond de ten de la Avon si un corector Oriflame sa iti acopere cosurile foarte bine si sa iti faca fata perfecta.
Daca ai produse bune si fonduri de ten de calitate nu ar trebui sa ai probleme. De asemnea incerca sa aplici fondul de ten cu un buretel si peste sa dai si cu o pudra iar pe dedesubt sa aplici un primer.
Iar poza de la coafura nu arata nici o coafura.

| facepalmlol explică (pentru KellyGreen):

Ce-i ala primer?
Ma referam cum pot sa-l fac asa, daca te uiti in jos, e putin ondulat sau cret nu stiu cum sa-i zic.

| KellyGreen a răspuns (pentru facepalmlol):

Primer-ul este baza de machiaj. Este un fel de crema care se da inainte sa aplici machiajul pentu a rezista mai mult si a se aseza mai bine. Si in legatura ca buclele poti incerca sa iti faci codite impletite.

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru KellyGreen):

E recomandat să îl aplice cu o pensulă de machiaj, nu cu un bureţel.

| KellyGreen a răspuns (pentru MalleusMaleficarum):

Eu zic ca, cu buretelul arata mult mai bine, acum fiecare cu parerea lui.

| Bondarel99 a răspuns:

Eu am observat ca poti obtine un ten perfect daca folosesti un fond de ten de calitate care sa-ti acopere bine imperfectiunile si e important si cum il aplici.Eu foloseam degetele si imi ramaneau urme si mi se parea ca nu e deloc bine intins si ramanea tenul lucios etc. Apoi am incercat cu pensula si pot sa spun ca asta e cea mai buna metoda de aplicare, uniformizeaza tenul si parca nici nu sunt machiata.Trebuie sa ai grija ce fond de ten iti iei, daca ai tenul gras foloseste unul matifiant si daca ai tenul uscat unul cu o compozitie mai lichida.De asemenea si corectorul e important, trebuie sa fie cu o nuanta mai deschis decat fondul de ten.

Cat despre coafura iti poti face niste bucle cu placa sau ondulatorul, dar nu iti vor iesi ca in poza pentru ca tipa are parul asa natural.