| emi_8585 a întrebat:

Deci preferati fetele machiate (fond de ten, rimel blush, luciu de buze)sau fara machiaj?
inainte sa raspundeti ganditiva daca ati vedea 2 fete pe strada una machiata cu ce am spus mai sus si una nemachiata pe care ati alege-o

18 răspunsuri:
| Biby a răspuns:

Buna! Eu prefer una machiata! Stiu ca aproape toti au zis ca prefera cele nemachiate dar eu sunt altfel.
Nu-mi plac fetele machiate foarte foarte strident, ca si cum ar arata ca o pitzipoanca. Daca te referi la o fata machiata cu rosu si botox pe buze contur si mai rosu, in obraji un blush de un roz aprins, fond de ten foarte deschis sau foarte inchis, rimel foarte mult nu-mi place. Dar daca te referi la o fata machiata cu un luciu de buze roz, contur deschis, blush mai putin, rimel negru cu volum, fond de ten de culoarea pieli ei, imi place foarte mult. Ele nu fac decat sa-si ascunda defectele si sa arate mai bine, daca ar fi naturale deloc machiate, uite cum ar arata, ca la Frumusete pe muchie de cutit, cand vin sa-si faca operatii estetice, pentru ca lumea rad de ele.http://media.roportal.ro/......chiata.jpg
http://www.hopa.ro/poze/mare/anna_kournikova_nemachiata_1221664693.JPG
Dar, bineinteles ca nu este nevoie sa se machiaze cum am precizat mai sus o fata care chiar arata foarte bine nemachiata pentru ca dupa aia si-ar strica tenul cu toate produsele de machiat. Daca esti frumoasa fara machiaj, atunci este foarte bine ca mai economisesti din bani. Daca te referi cum te plac baieti, cred ca unul care te-ar iubi cu adevarat, te-ar aprecia asa cum sunt.
Deci raspunsul final este:
Imi plac fetele machiate, care stiu sa-si ascunda defectele, dar imi plac si cele nemachiate, pentru ca arata bine si fara.
(Sunt fata)
Bye!
βëyθηςë

| Emeraude a răspuns:

Eu o aleg pe cea machiata subtil, atat cat sa-i scoata in evidenta trasaturile frumoase si sa-i mascheze defectele.
Apreciez si fetele naturale, fara pic de machiaj, dar de multe ori mi s-a confirmat ca acestea chiar nu pun pret pe aspect, sunt delasatoare si nu le pasa nici macar de propria persoana!
In opinia mea, o fata machiata frumos ar trebui sa aiba putin fond de ten, pentru a-i uniformiza culoarea pielii, a ascunde micile imperfectiuni, pentru protectia tenului fata de agentii externi, putin rimel, blush in obraji pentru culoare si eventual un strat subtil de gloss.
Succes, pa-pa!

| Artemisia a răspuns:

Pe cea nemachiata.
O fata nemachiata este naturala, si nu se machiaza pentru ca se mandreste cu frumusetea ei naturala.
Nu vad rostul sa pui toate acele prostii pe pielea ta.
Numai asa poti sa ajungi cu tot felul de bubite pe fata.
Mai bine te lasi asa cum esti decat sa te dai cu produse care contot nu stiu cate chimicale.

| alexandra_8659 a răspuns:

Cand o vezi, o alegi pe cea machiata. Cand o intelegi de cele mai multe ori o alegi pe cealalta. happy De la fel de multe ori aparentele insala. Fata e frumoasa, arata mai bine, dar nu stie sa lege doua vorbe. Pana la urma, vorba aia, frumusetea e trecatoare. Iti propun sa o alegi pe cea care gandeste. happy

| Lorelai a răspuns:

Nici foarte machiata, dar nici nemachiata. Machiata discret e cel mai bine, nu strident si nu imi place fondul de ten. Dar rimel, luciu, blush e ok.

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Pe cea nemachiata mi se pare ca tot ce e natural e mai bun si frumos

| thealchemist a răspuns:

Deci sa le preferam pentru ce? ca prietene, ca amante, ca neveste, ca mamele copiilor nostri? sunt lucruri complet diferite, si fiecare rol are cerintele lui. nu exista femeia perfecta.

| andra4u a răspuns:

Pai norocul nostru, al fetelor este make-up-ul! pentru ca datorita lui aratam in fiecare zi altfel! eu prefer o fata machiata, deoarece acesta nu face decat sa ii scoata calitatille in evidenta

| Aishaa a răspuns:

Acum, eu ca fata admir fetele naturale, dar care se ingrijesc. Ingrijesc prin hmm nu machiate cu o tona, un rimel este de ajuns, o bratarica la mana, parul pieptanat, si imbracata frumos.

| Gabriel_4906 a răspuns:

In cea mai mare parte a cazurilor as prefera pe fata nemachiata fiindca ce e natural e frumos si nu isi ascund defectele sub exagerat de mult machiaj.
Nu se poate zice "nu" insa la domnisoarele care isi pun putin machiaj pentru a evidentia frumusetea lor naturala. Cu alte cuvinte, le pasa de ele si se ingrijesc. Asa este cel mai frumos happy

| JustMe_3798 a răspuns:

Buna! Eu prefer o persoana nemachiata, cat mai naturala, dar nici chiar fara nicio ingrijire, la asta ma refer la curatarea si ingrijirea pielii fetei, pentru ca eu gandesc ca sa ai o piele frumoasa, hidratata, neteda si curata e mai frumos, decat un maciaj strident pe un ten plin de cosuri, pete si alte chestii, principalul e sa ai un ten curat...asta e parerea mea happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa fiu eu capra neagra si o sa spun ca prefer fetele machiate. Pentru ca arata mai bine. Nu e fata pe pamant care sa arate mai bine nemachiata decat machiata (nu intra la socoteala fetele care sunt inca la pubertate si inca nu au trasaturile definitivate).
Cred ca nimeni in afara de mine nu a vizualizat fata nemachiata pusa langa o fata machiata, sau au vizualizat probabil o pitipoanca tencuita.
Majoritatea fetelor nu au trasaturi perfecte. Nu au pometi inalti si sculptati, nu au un ten radiant si perfect, nu au buze pline si rosii, nu au ochi mari si migdalati si sprancene frumoase si arcuite.
Asa ca o fata obisnuita arata stearsa fara machiaj. Frumoasa, dar stearsa.
Machiajul este interpretat gresit pentru ca vedem la televizor vedete de carton platinate, solarizate si machiate pana in dinti. Un machiaj bine realizat sculpteaza trasaturile fetei, ridica pometii, te imbujoreaza, un fond de ten bun iti da luminozitate, un anticearcan iti deschide ochii, putin tus si rimel accentueaza ochii si redefinirea sprancenelor completeaza aspectul ingrijit.
Cand aud "tone de produs" de parca asta inseamna ca arati ca un clovn imi vine sa rad laughing Stiti ce presupune un machiaj complet, perfect, dar natural? Baza (pentru ten si pentru ochi), fond de ten, pudra pentru conturul fetei, blush, iluminator, cel putin 2-3 nuante de farduri, contur de ochi, rimel, fard/creion pentru sprancene, creion contur de buze, ruj, gloss. O tona de produse care folosite corect imbunatatesc semnificativ aspectul unei fete, desi nimeni n-ar ghici cate produse a folosit de fapt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine anteles ca as prefera pe acea machiata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe cea machiata desigur. ar arata mult mai bine decat cea nemachiata

| ovidiuionita a răspuns:

Salut.
Aici depinde de ce fel de persoane vrei sa te placa.
Eu unul sunt de parere ca cel mai bine e natural, cu cat mai putin machiaj. Nici chiar deloc, dar subtil, de ajuns cat sa arate ca tine la aspect.
O zi buna.

| Amelie_2576 a răspuns:

Ca sa pari ingrijita si feminina, poti aborda un machiaj lejer, natural (putin rimel, putin ruj de o culoare neutra/naturala, poate si un pic de fard de pleoape). Dupa parerea mea, un machiaj prea strident arata grotesc, mai ales pe timp de zi, cand lumea iti vede fata la lumina soarelui. Machiajul strident este folosit cu brio numai in anumite contexte (cand altminteri, o persoana ar parea prea fada): aparitii la TV, pe scena (la spectacole de teatru/opera), in filme, reviste.

| andreitzadulce1 a răspuns:

Eu prefer fetele machiate
Dar nici machiate strident sa arate ca o pitipoanca de aia de 2 lei si cu figuri ieftine fara sa mai zic de tona de fond de ten blush si ruj pe care o are pe fata... Sa fie putin machiata la ochi cu o nuanta decenta putin blush si un gloss roz happy

| Mendi123 a răspuns:

Da am vazut.