| irinafetitarea a întrebat:

Desi ma spal din 3 in 3 zile, parul meu se ingrasa, capata un aspect nespalat, murdar si uleios. Din cate stiu, nu e bine sa ma spal in fiecare zi, dar imi doresc un par curat. Ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| andreiutzata a răspuns:

Daca ai parul subtire si drept, e normal sa se ingrase mai repede, asa incat nu te ingrijora! Stilistii sustin ca e bine sa te speli pe cap de cel putin doua ori pe saptamana, ceea ce inseamna ca procedezi corect. Cat priveste spalarea zilnica :daca depui mult efort, daca locuiesti intr-un oras mare, cu multa poluare si praf, te poti spala si zilnic pe cap, dar cu sampon delicat, recomandat pentru utilizare frecventa.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Folosește un șampon pentru păr gras sau cu tendință rapidă de îngrășare (Farmec, Garnier, L*Oreal, etc.).
După ce te-ai limpezit bine de șampon aplici în ultim apă de spălare oțet de mere (o linguriță la un litru de apă) și clătești părul după care îl lași să se usuce natural, fără feon!
Pa, pa.

| Ada11 a răspuns:

Hei! Si eu sunt in aceeasi situatie.Trebuie sa folosesti un sampon pentru par gras si am auzit ca exita niste "uleiuri speciale " de care trebuie sa o intrebi pe coafeza ta.
Te pup!
Ade.
Fundita?

| claudia_7744 a răspuns:

Eu nu cred ca e atata de nesanatos sa te speli in fiecare zi...adica pnm.conteaza mult parul e cel mai imp accesoriu al unei femei eu una am problema asta cu ingrasatu si ma spal o zi da si una nubig grin! am un coleg care avea si el problema asta.si s-a dus la dermato sua nu stiu unde si i-a zis sa se spele in fiecare zi. iar o alta colega pentru a i se ingrasa mai greu parul foloseste pudra de picioarelaughing eu prefer spalatul o data la 2 zile acum nah. u faci cum crezibig grin

| tania27 a răspuns:

In legatura cu spalatul in fiecare zi, sa stii ca e un mit inventat cred ca de bunica. Poti sa te speli in fiecare zi, ca nu se intampla nimic. Dar sa folosesti neaparat sampon pentru utilizare frecventa. Incearca sa nu folosesti alte produse, ca balsamul, ceara, spuma fixa, pentru ca acestea iti murdaresc parul.Sa sti ca in tarile civilizate oamenii isi spala in fiecare zi parul. In primul rand parul este cel mai expus. Pe fata nu te speli in fiecare zi?

| eVo_7239 a răspuns:

Cumpara un sampon medicinal... si eu aveam problema aceasta si mi-a recomandat un dermatolog "MEDIKET" incearca costa aprox 50lei si e o sticluta cam mica! sper sa te ajute!

| silver19 a răspuns:

In legatura cu uleiuri, nu folosi asa ceva! o sa=l ai si mai gras!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate am auzit uleiul de masline si de ricin este bun pentr parul gras.