| sopranaCadaverica a întrebat:

Dimineata, inainte sa plec la scoala ma spal pe fata cu sapun de sulf (am ten acneic) si ramane un miros oribil… Cum scap de mirosul de sulf de pe ten? Sau macar sa-l atenuez

Răspuns Apreciat de Editori
| WhiteLife a răspuns:

Eu ca să ma spăl pe fata (tot ten acneic și gras, recomandat de dermatolog) ma spăl cu Avenne Cleanance gel de la SensiBlu. Pe mine săpunul cu sulf nu m-a ajutat. Dar dacă pe tine te ajuta nu-l schimba. Poate găsești la farmacia de unde l-ai luat o apa micelara de la aceeași firma. Vezi dacă tenul tău se împacă cu ea și după ce te speli cu săpun, poți sa pui apa pe dischete și vei mirosi a trandafiri, floricele happy încă ceva: simt ceilalți din jur? Adică de multe ori e posibil sa simți tu (tu pui mana pe săpun în fiecare zi, când te speli pe fata e aproape de nasul tău), dar pana ajungi la școală sunt multe mirosuri care au șanse să-l acopere (mirosul tău natural, parfumul, deodorantul, detergentul hainelor). Poți sa ii întrebi pe părinți sau colegul de banca dacă simte și el/ea. Mai ales, dacă e fata ar trebui sa stea destul de aproape sa simtă. Eu am folosit șampon cu sulf sa ma spăl pe cap, mirosea groaznic în baie, dar odată la școală o colegă a zis ca ii place parul meu (probabil am folosit mai mult parfum in ziua aceea și am trecut "testul" mirosului). Mult succes!

4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

straight face Păi... şcoala începe pe 10... Ai cumva cursuri în avans sau ceva?

| Rihhana1 a răspuns:

Se duce in timp, poti clati cu apa multa.
Acel sapun este pentru tratament nu pentru miros, foloseste-l cu incredere cateva luni macar, apoi mai vezi tu.

| NicoleEazi a răspuns:

Daca asa ti s-a recomandat nu incerca sa il atenuezi cu nimic, urmeaza tratamentul si nu pune alte prostii pe fata, si in niciun caz nivea pe ten acneic. Spala-te mai de dimineata si inainte de scoala iti iei o sticluta mica de parfum sa o ai la tine si daca te deranjeaza te dai cu parfum dar nu aplica nimic pe ten, sunt persoane care merg foarte bine sapunul cu sulf, mai bine suferi 2 luni si te stii fara acnee apoi

| AliceAlso123455 a răspuns:

Te dai cu o crema nivea....sau care miroase frumos dupa