| Cra4678q a întrebat:

Problema e una destul de nasoala... eman un miros neplacut (nu de transpiratie) ci mai degraba din zona anusului. Ma spal in fiecare dimineata inainte sa plec de acasa, ma spal si cand vin, dar mirosul persista, in special cand sunt stresata. Transpir la anus(inainte nu era asa). Mirosul se simte si in jur, deci nu-mi "imaginez" eu.
Asta se intampla deja de cateva luni, si chiar nu am nicio idee care ar fi cauza si cum as putea sa rezolv problema.
Any help, please?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Caută amidon alimentar și bicarbonat de sodiu cu granule foarte fine, amestecă-le în proporții egale și după ce te speli pudrează zona cu acest amestec. Amidonul reține umezeala iar bicarbonatul elimină mirosurile neplăcute.
Dar cum spune și CuriousStuff, dacă problema persistă, vezi să nu fie altceva.
PS: caută în plafaruri un săpun 100% natural pentru zona intimă. Îți recomand săpunul Deja-vu (au mai multe modele, dar alege o variantă cât mai simplă, fără uleiuri esențiale). Săpun Deja-vu găsești parcă și în farmaciile Dona. Nu fac reclamă aiurea, am folosit și eu mulți ani și am fost mulțumită, dar acum iau de la un producător mai mic.

3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Cel mai probabil nu te speli destul de bine. Spala-te dupa fiecare data cand mergi la baie si faci treaba mare, eu asta fac de cativa ani buni si nu m-am simtit niciodata mai bine.
Daca problemele persista e posibil sa ai ceva probleme cu anusul, ar trebui un control.

| Davinna a răspuns:

Nu ai observat niciodata scurgeri de la nivelul anusului, de culoare maronie? Daca e vorba de miros inseamna ca toaleta regiunii nu e corecta dar daca apare si o secretie atunci e posibil sa ai ceva probleme cu colonul.Ar trebui sa consulti un medic daca problema persista. Inteleg ca afectiunile anusului se mai numesc ''boli rusinoase'' pentru ca ne e rusine sa mergem la doctor dar ar trebui sa ne gandim la sanatatea noastra si cand ceva e in neregula sa consultam un specialist in privinta asta.Mai bine sa faci ceva mai devreme decat mai tarziu.

| LicsandruFlori a răspuns:

Ai reușit să scapi de mirosul neplăcut? Dacă da, spune-mi, și eu am aceeași problemă ca și tine și nu știu ce sa mai fac.