| ElGreco88 a întrebat:

Sunt eficiente lentilele de contact pentru miopie? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Mai comozi sunt ochelarii, eficienta este aceeasi, diferenta tine de estetica!

| Empathizer a răspuns (pentru fabiola):

Mare dreptate ai, mult mai comozi pentru ochi sunt ochelarii. Lentilele de contact au fost un chin pentru mine. Imi era neplacut sa le pun, cand le scoteam nu le mai vedeam deloc (era exclus sa fac asta altundeva decat acasa) si aproape niciodata nu aveam posibilitatea sa le port numai 8 ore, asa cum era indicat in prospect.

| fabiola a răspuns (pentru Empathizer):

Port ochelari de o viata, dar niciodata nu am fost tentata sa-i inlocuiesc cu lentile de contact si asta pentru ca ochiul este un organ mult prea sensibil Pentru sanatate faci ce-i mai bine pentru corpul tau si nu cum e mai estetic pentru cei din jur! Ms pentru apreciere-conteaza cand vine din partea unui specialist in domeniu(intuiesc)!

evenso
| evenso a răspuns:

Sigur ca da, oftalmologul te poate sfatui cel mai bine in ce conditii si ce fel d elentile sa folosesti.

| Empathizer a răspuns:

Da, dar sunt dificil de manevrat. Am avut pacienti cu miopie care au fost nevoiti sa renunte la ele. Poti incerca lentilele de contact, dar nu arunca definivit ochelarii. Sunt buni pentru situatiile cand nu poti folosi lentilele, pentru ca acestea nu pot fi tinute pe ochi mai mult de 8 ore fara a fi date jos si spalate cu solutia lor speciala. Si ca sa te ocupi de lentile ai nevoie de ochelari, ca sa le poti vedea.

| ElGreco88 explică (pentru Empathizer):

Pai,miopie = nu vezi bine de la distanta, la apropiere nu am probleme de ce as avea nevoie de ochelari ca sa le vad happy?

| Empathizer a răspuns (pentru ElGreco88):

Daca le scapi pe jos, nu vor mai fi in apropiere si vor fi foarte greu de gasit fara ochelari. Lentilele de contact moderne sunt dintr-un material transparent moale si subtire, nu au cine stie ce volum.

| ema_2625 a răspuns:

Da sunt eficiente, dar mai întâi consultă medicul oftalmolog.