| deboosw a întrebat:

Doresc să slabesc fac 20 de exerciții în fiecare seară și mănânc hrișcă terciuri dulce uneori și totusi nu mă simt bine în corpul meu vreau să slabesc am 64 de kg și vreau să ajung la 55kg măcar are cineva cateva rețete, am auzit că apa cu semințe de soia sau nu mai știu ce seminte de pui în apă și se umflă sau cafea cu lămîie nu am incercat dar să-mi dați și voi ceva sfaturi, la sală nu-mi permit să plec și nici să cumpăr ceva de slăbit

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Toata abordarea ta de aici e gresita. Tinteste sa elimini din calorii si din dulciuri, in primul rand. Daca te infometezi poti ajunge sa slabesti si apoi sa pui in timp record toate kilogramele pierdute, la loc, sau chiar mai multe decat inainte.E nociv pentru corp sa te joci asa, citeste despre efectul boomerang pe care dietele extreme il au.Semintele in general sunt satioase si unele din ele se consuma mai ok daca sunt inmuiate in apa, iaurt sau altceva.Mai exista si teoria ca ele vor oferi alte beneficii fata de consumul crud, dar n-are sens sa intru in detalii.Eu consum seminte de in fiindca sunt sanatoase si las de seara o lingura in cana cu kefir. Dimineata e numai bun de mancat cu stafide, chec cu morcov, banana sau orice doresti tu.Si fulgii de ovaz sunt extrem de consistenti, la fel ii poti face la micul dejun cu apa, lapte sau kefir.In general, daca tu alegi sa consumi multa mancare grasa (prajeli specifice romanului, chiar fast food) pana cand te simti plina nu te ajuta in pierderea kilogramelor pe termen lung. Poate ca nu-i cazul tau, oricum nu ai mentionat nimic despre ce alimentatie ai, dar am gasit necesar sa punctez asta.Ideea e ca trebuie sa cauti sa mananci consistent dar echilibrat din punct de vedere caloric.Bafta.

| deboosw explică (pentru dullcat):

Mulțumesc mult de sfat eu am o problemă cu dulcele iubesc foarte mult și dacă nu mănânc dulce macar o zi cînd fac analiza de sînge( sahărul) e foarte mică...

| dullcat a răspuns (pentru deboosw):

Dulcele se poate lua foarte bine si din fructe.Iar orice inseamna paine si asa mai departe intra tot sub forma de zahar in sistemul tau, asadar nu-i obligatoriu sa consumi ciocolata sau rontaieli dulci aferente.De citit:

https://www.sfatulmedicului.ro/......lbai_16373

| AnkaD a răspuns:

Măi eu asta cu slăbitul o știu foarte bine, tu dacă vrei să slăbești aș putea să îți spun ca totul poți controla mintal, spre exemplu eu am eliminat orice fel de dulciuri zahăr grăsimi câtva timp va fi greu să nu te gândești să mânci mai ales ca vezi peste tot și în magazine tot felul de produse … dar o dată ce te obișnuiești așa corpul nici nu îți mai cere chiar dacă vezi, asa e la mine nu știu cum e la alte persoane și pe lângă asta mânc numai mâncare pe care eu mi-o gătesc ori legume tot felul de salate … carne fiartă legume fierte așa goale fără prea multă sare sau eu știu ce sosuri și nici nu mănânc mult consum apă, iar apa nu trebuie consumată exact 2L pe zi pentru ca corpurile noastre difere alte persoane sunt mai mari cu greutate mai mare sau mai mici și atunci tu trebuie să bei când îți este sete dar să fie apă nu sucuri sau eu știu ce băuturi. dacă ai găsit ceva interesant la mine sper să te ajute, iar dacă crezi ca te pot ajuta mai mult îmi poți scrie.

| deboosw explică (pentru AnkaD):

Mulțumesc mult, eu sunt o obsedată de dulciuri și nu reușesc

| AnkaD a răspuns (pentru deboosw):

Lasă obsesia ca nu te ajuta, mânca sănătos fă mișcare așa încet ca nu se poate dintr-o dată, ai grijă și cu fructele ca și alea conțin fructoză și fi mai precaută cu tine

| deboosw explică (pentru AnkaD):

Multă sănătate, mulțumesc