| XatomisX a întrebat:

Dupa baie sterg parul cu prosopul si este foarte incurcat daca il descurc cu pieptenul cand este ud cade foarte mult ca se rupe ajung pe la 60 de fire daca ma dau cu balsam se lipeste de cap straight face daca nu il piepten dupa baie si il usuc asa parul devine aproape cret si numai merge pieptanat si daca reusesc sa il piepten arata ca naiba ce as putea face? ce solutii exista? m-am saturat o sa ma duc la 1 si gata scap de problema asta crying

9 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Bun, sa le luam pe rand. 1. nu e sanatos sa piepteni parul cand e ud pentru ca e mai fragil si se rupe usor. 2.balsamul se aplica doar pe varfuri si lungime! nu pe radacini, deci nu are cum sa ti se lipeasca parul de cap. Dupa ce il aplici, astepti 3-5 minute apoi te clatesti bine. 3.cand stergi parul cu prosopul nu il freca si tamponeaza-l usor. 4.lasa parul sa se usuce natural, cam 80-90% si folosesti foehnul doar la sfarsit cand il si coafezi, atunci poti sa il si piepteni.
Poti folosi si uleuri sau balsamuri leave in pentru netezire sau descurcare usoare dar nici acestea nu se aplica la radacini.

| IsabelaIssa a răspuns:

Pai se stie ca nu trebuie sa il piaptani ud, pentru ca se rupe mai mult. Iar trebuie sa stii ca e normal sa iti cada 100 de fire pe zi. Ca sa nu ti se mai lipeasca de cap, balsamul trebuie sa il aplici pe varfuri, nu pe scalp.Nu trebuie insa sa renunti la balsam, te ajuta sa il descurci mult mai bine. Poate o sa iti cumperi o perie rotativa care sa te ajute sa il indrepti putin dupa ce l-ai uscat.

| XatomisX explică (pentru IsabelaIssa):

Problema e ca este scurt are 18 cm cam greu sa aplici doar pe varfuri

| Wehrmacht a răspuns:

Eu il usuc doar putin si merge pieptanat cat de cat cu grija sa nu cada mult.Si pe mine ma enerveaza ca se face ca dracu'. Acum e mai bine.De obicei se face naspa la spate.Cateodata drept pe stanga si mai ondulat sau cum dracu' se spune in dreapta...Gaseste niste zile cum ar fi sambata si duminica in care sa nu trebuiasca sa te duci undeva si fa cu o seara inainte niste teste sa vezi cum l-ai putea aranja.Nu trebuie sa stai cu grija ca s-ar putea sa arate naspa daca faci asa pentru ca urmatoarele zile stai acasa. Daca se incalceste, imbarliga sau cum vrei tu sa ii spui cand il pieptani nu trage de el ca daca faci asta e logic ca o sa cada(de fapt, daca se intampla asta si tragi de el il smulgi tu). Incearca cu calm si grija nu baga mult dintr-o data prin pieptane si poate reusesti sa o duci la capat.

| Azµre a răspuns:

Nu poți face nimic, așa este părul tău...

| PŞtefaniaP a răspuns:

Pai depinde, ce fel de sampon folosesti?

Poate e de proasta calitate, sau nu e bun pentru genul tau de par. Vreau sa mentionez ca si mie mi se intampla asa pentru ca foloseam un sampon de proasta calitate big grin Sper ca te-am ajutat!

| XatomisX explică (pentru PŞtefaniaP):

La toate patesc asa cred ca este de la apa straight face o sa incerc balsamul de la Kallos cum a zis RinyDay sper sa nu se pleosteasca

| JustMe34 a răspuns:

Eu as zice sa incerci balsamul de par Kallos.E foarte bun.Eu aveam problema ca mi se incurca dupa ce-l spalam si nu puteam nici cum sa-l descalcesc.Acum e super.Parul nu se incurca, e si matasos.Incearca.Poate da rezultate si la tinewinking

| SelenaKitt a răspuns:

Schimba samponul! Din cauza lui orice ai face iti face rau la par! Eu zic sa iti iei unul de la farmacie sau spala-te cu Syoss! eu cu el ma spal si nu mi se intampla nimic! Succes!