| Sara2 a întrebat:

Dupa ce ai slăbit 16 kg cum se face menținerea? Să nu te îngrași iar. Acum corpul are tendința să pună rapid kg pierdute

11 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Logic: nu bei cisterne de sucuri/bauturi alcoolie; nu mananci remorci de mancare, nu-i dieta neaparat, iti trebuie un consum caloric redus.

| Apokales a răspuns:

Ai grija sa nu fii in surplus caloric, mananci atatea calorii incat sa-ti permita sa te mentii fara sa pui kg pe tine, dar nici sa dai jos. In general pentru o persoana de 70kg, sa zicem, mentinerea se face cu 2000 de calorii, dar nu-i o regula generala, depinde si de cata miscare faci. Cauta un calculator pe net sau o formula ca sa afli cate calorii iti trebuie pentru a te mentine. Eu il folosesc pe acesta:
https://www.calculator.net/calorie-calculator.html

| alina2k18 a răspuns:

Iti calculezi caloriile.
Poftele ti le faci la cateva zile, gen ai pofta de o amandina, de o merdenea, de un cartof prajit, un snitel etc dar in ziua in care iti faci pofta o faci la o masa NU mananci 2 prajituri la amiaza si seara bagi si cartofi prajiti si eventual a doua zi te mai infigi in ceva bomba caloricawinking cum sunt mancarurile de le-am mentionat dejawinking pline de grasimioara.

| Frank51 a răspuns:

Corpul nu are tendinta sa pună nimic, creierul nu se poate abține și vrea cat mai multe glucide.

| RAY a răspuns:

Am sa explic din nou absolut totul, orice organism are o rata metabolica =in functie de greutate, kg, efort fizic, digestie, in reapus sa spunem ca x are 1, 60 si 90 de kg el avea 1800 de calori rata metabolica, a slabit 16 kg acum are 1500 de calori, ce va face? sa vedem ori va consuma doar 1500 de calori si iti va mentine greutatea, ori va manca mai putin si va slabi, daca va merge pe jos doua ore zilnic face inca 600 de calori, desi cu fiecare kg in jos rata metabolica scade, pentru ca numai e grasimea aia si masa musculara ca le pierzi pe ambele, dar faza e ca x care a slabit va consuma mai putin ca y care nu a slabit desi au acelasi kg, inaltime, mentinerea este grea, recunosc si eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt cazuri în care persoanele ce au reușit să obțină greutatea dorită, abandonează noul stil de viață crezând că se află în zona sigură. Din moment ce ai probleme de greutate, înseamnă că nu ai o alimentație prea sănătoasă iar sportul nu îți este bun prieten. Nu corpul are tendința de a pune kg, ci tu ai tendința de a renunța treptat la noul regim. Organismul funcționează în funcție de cum îl îngrijești.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este genetic si daca nu faci sport si dietă degeaba te chinuiesti odata sa slabesti dar daca nu reusesti sa te mentii pui inapoi dublu kilogramele, si iarasi o i ei de la inceput, de aceea renunta toti grasii la dieta ca trebuie tinuta toata viata nu o luna nu un an, toata viata sa i ti refuzi poftele nu ai voie dulce nu ai voie faină pîine ciocolata cola apă minerala, deci nu ai voie nimic din ce ingrasă, cine reuseste sa se abtină e un erou.

| Anonima163333 a răspuns:

Mănâncă echilibrat.Fa sport 30 de minute pe zi.
Renunta la fast-food, sucuri acidulate și chipsuri.Consuma dulciuri și fainoase, dar în cantități mici și rar. Bea apa, minim 2 l pe zi.
Succes!

| Alex955 a răspuns:

Am trecut prin asta în decembrie am slăbit 12 doar în o luna iar în ianuarie încă 3 le-am menținut cât m-am abținut și am mers la sala după ce a intervenit carantina și sa închis sala jumate le-am repus. Trebuie sa faci sport 3 4 luni sa se obișnuiască corpul cu greutatea, el era sa spun asa setat la greutatea respectiva și o sa îți crească foamea dar trebuie sa te abții un timp succes cu voința vei reuși când o sa ai momente de renunțare și sa iei ceva în mana uite la o poza în care erai slab și o sa vezi cum renunti

| Wordofthat999999 a răspuns:

Salut! Nu te cunosc personal, dar alegeți un loc de muncă unde o sa faci permanent miscare si dupa o sa vezi ca o sa arzi o groaza de calorii in fiecare zi.

| Reghqen a răspuns:

Odată ce ai slăbit, menții alergări de 2 maxim 3 ori pe săptămână timp de 20-30 de minute așa arzi ceea ce mănânci și eviți, în modalitatea asta, să pui kg pierdute la loc!