Întrebare recomandată | Ingognito a întrebat:

E adevarat ca daca îți usuci parul cu feonul il strici?

Răspuns Apreciat de Editori
| Luizaaa a răspuns:

Cu timpul se deterioreaza. Dar atunci cand usuci parul feön-ul nu trebuie sa il tii prea aproape de par, macar la 20 cm recomanda stilistii. Si sa nu il folosim dupa fiecare spalare. Eu sunt fata si am parul pana la solduri, nu imi place sa imi usuc parul artificial pentru ca provoaca frizz.

13 răspunsuri:
| Dσℓℓу a răspuns:

Oameni buni, ma usuc cu feonul de 20 de ani, de 2 sau 3 ori pe saptamana.Asta ar insemna sa am parul distrus total, asa-i? Nu distruge niciun par, e o aberatie. Nu e asa cald aerul de la feon incat sa il arda. Placa da, il arde, doar au unele si 220 grade ))). Insa feonul nu!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este adevarat.
Feonul contien o rezistenta electrica care usuca parul fortat si in timp il poate arde.

| Mayhem666 a răspuns:

Da, cu timpul, am patit-o.

| Harley18 a răspuns (pentru Mayhem666):

Cum asa?
Asta e noua.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Harley18):

Ce sa fie noua?

| Harley18 a răspuns (pentru Mayhem666):

Stiu ca feonu nu iti strica parul, doar placa.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Harley18):

Eu folosesc placa aproape zilnic, si fara protectie de par, si nu mi l-a stricat atat de mult ca feonul, pe care il foloseam o data la doua zile cand imi uscam parul.
Acum nu mai folosesc feonul, imi las parul sa se usuce natural.

| Harley18 a răspuns (pentru Mayhem666):

Ce feon aveai?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Harley18):

Un feon, nu stiu marca.

| vocea a răspuns:

Cu timpul da se deterioreaza.

| alexandrualind a răspuns:

Probabil.

| BeSmart17 a răspuns:

E un fel de,, superstitie" dar depinde de ce par ai (slab, gros, drept, cret)

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Depinde de căt de des îl usuci, și atențieeeeeeee, distanța la care ții uscătorul de păr!

| ALOALO123 a răspuns:

Da! Dupa cateva uscari cu feonul nu se va prea observa dar daca incepe sa fie un obicei acesta se va arde.Parul este foarte sensibil. Daca vrei sa iti usti neaparat parul cu feonul foloseste si ceva produse pentru "intretinere"

| 123456Anonim123456 a răspuns:

Cu timpul, dar nu asa ca si cu o placa de par.

| maricicadivorțata a răspuns:

Da.de aceea cumparati un spray cu protectie termica.

| Hilo a răspuns:

Da,cu timpul da. Depinde de tipul de par si de temperatura aerului pheonului.Eu așa procedez! Il isic așa si așa parul.si apoi il las sa se usuce de la sine.Eu zic sa încerci si așa! Funda

| RaulCosminXD a răspuns:

Da, pentru ca tu cum ar veni arzi parul peste tot cum dai cu feonul... Funda?!

| nightwriter86 a răspuns:

Cu timpul, da, părul se va deteriora. Feonul nu trebuie ținut prea aproape de cap deoarece se poate produce riscul arderii scalpului şi de asemenea, este indicat ca jetul de aer să fie pe direcția creşterii părului, astfel încât acesta să arate cât mai sănătos şi să se evite efectul de electrizare.Se recomandă şi folosirea unui ser de protecție termică înainte de feonare.