| BBiiiaa a întrebat:

E adevarat ca parul lung e mai rar si arata mai rau decat cel scurt? vreau pareri; am parul lung si nu stiu daca sa ma tund sau nu pana la nivelul umerilor.

Răspuns Câştigător
| Drolja a răspuns:

Nu. Nu e adevărat. Cu cât părul e mai scurt, cu atât dă IMPRESIA că e mai des. Dar nu, e doar o "iluzie optică". Femeile care aveau cancer şi le cădea părul, şi-l tundeau pentru a da impresia că părul lor e la fel de des, desigur, nu le mai cădea la fel de mult.
În fine, părul e la fel, lung, sau scurt. Desigur, cu cât părul creşte mai mult, el capătă în greutate şi nu mai poate avea acelaşi volum, încât să menţină părul la bază ridicat, la fel cum e atunci când e scurt.
Eu, una, nu aş renunţa la părul lung, doar pentru că nu arată la fel de des ca atunci când e scurt.
Există n produse de păr, măşti de păr naturale, aliment, etc. pe care le poţi administra pentru a-ţi menţine părul sănătos.
Încearca o tunsoare care să te scoată în evidenţă. Nu mai folosi căldură pentru a usca părul şi caută pe internet măşti naturale pentru păr, merită să le încerci, decât să renunţi la lungimea lui.
Eu mereu am regretat. de fiecare dată când mă tundeam, regretam că nu mai am părul lung.

8 răspunsuri:
| BonneLess a răspuns:

Nu e adevaratwinking

Eu am parul pana la fund si e foarte des.

| Nolkyz a răspuns:

Mda, cam aşa e, însă părul scurt nu arată deloc rău.

| raluk27 a răspuns:

Parul scurt (adica pana la umeri) e mai usor de intretinut. Il poti tunde in scari si atunci capata mai mult volum. Daca il ondulezi, buclele rezista mai mult. Parul lung e mai greu de aranjat, mai "bleg", cum s-ar spune. Cel mediu il poti purta si desprins, nu e la fel de incomod ca parul lung, pe care trebuie sa-l prinzi mai tot timpul.

| BBiiiaa explică (pentru raluk27):

Da chiar e mai greu de aranjat parul lung insa ma gandesc ca, avandu-l mai lung, imi sta mai bine. si inca ceva: buclele arata bine pentru un par scurt(nivelul umerilor)?

| raluk27 a răspuns (pentru BBiiiaa):

Imi imaginez ca parul tau nu e chiar "maria dragomiroiu" stile. Parul meu imi acopera putin umerii si cand il ondulez arata cu mult volum. Il fac ori cu biguriurile astea si iese suuuper http://www.youtube.com/watch?v=IYB8S2pqVCw, ori cu peria rotativa. Si capata un aspect foarte bogat.

| izumi a răspuns:

Eu am parul lung si e foarte des! Cine are parul rar, il are rar si scurt si lung, iar cine are parul lung, il are lung indiferenta daca e lung sau scurt. Acum depinde si de tipul tau de par.

| kubetttyy a răspuns:

Daca te tunzi scurt mai mult timp atunci ti se indeseste parul, dar nu'i neaparat sa ti se rareasca daca il ai lung. Si in legatura cu perul scurt... eu am avut cativa ani la rand parul ff lung si acum cateva luni m-am tuns chiar daca multi mi-au zis ca nu ar trebui si acum imi sta mult mai bine (oti imi zic asta)

| iacobmadalina44 a răspuns:

buna si eu am avut parul lung dar am considerat ca trebuie sa ma tund pentru sa ai un par lung si frumos trebuie sa il ingrijasti foarte bine eu acum sunt tunsa bob dar me mai bine bob decit parul lung dupa ce m-am tuns pea parut rau pentru ca toate colegele mele aveau parul lung dar acum numi pare rau ca majoritatea colejile mele sau tuns eu iti urez bafta