| sopranaCadaverica a întrebat:

E in regula daca ma epilez inghinal cu lama si spuma de ras barbateasca? Sau provoaca iritatii? Am pielea hipersensibila si alba, sunt fata happy
Va rog sa raspundeti pe subiect, ca ceara/crema depilatoare nu doresc sa folosesc...

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Decat cu lama, mai bine cu aparat de ras electric, cu vibrator.
Exista si aparate electrice de depilare, care scot si radacinile.
Insa, periodic, parul trebuie din nou indepartat, fiindca creste inapoi, iar dupa multe taieri /depilari firele se intaresc.

Cu cativa ani in urma am vazut reclama la TV pentru o crema de depilare care DIZOLVA firele de par si inclusiv radacinile in 20-30 minute, fara durere si iritare. Nu stiu cum se chema aceea crema, nici cine e producatorul, dar as fi recunoscator daca cineva mi le-ar scrie.

| Liviu a răspuns:

Cu aia ma fac si eu jos saptamanal, nu stiu ce sa zic, eu nu am iritati decat f rar, adica mna se invata tenul, in plus ma barbieresc si in cap(cu un alt aparat evident)saptamanal, si nu am nici o treaba, si asta mai bine de 8 ani happy deci in afara unor mancarimi in zona pasareasca, nimic mai mult laughing

| mihai69 a răspuns:

Poți încerca. Recomand totuși să folosești un aparat de tuns barba ca să reduci din pilozitate, și abia la final să finisezi cu lama. În ceea ce privește spuma de ras, folosește Gillette din aceea pentru piele sensibilă. Și în niciun caz aftershave!

| Paula2018 a răspuns:

Ceara inteleg, probabil nu te incanta, dar crema? O sa iti provoace iritatii, firul de par creste mai gros si mai des. Mai bine ia-ti o crema pentru piele sensibila, o sa fii mai multumita.

| Codrinn69 a răspuns:

Sunt sanse destul de mari sa te iriti avand pielea hipersensibila.