| Denianonim a întrebat:

E ok la 14 ani să ai circumstanța la sani de 76?
Eu zic că sunt cam micuți
Port sutien de mult timp din a 5-a cupa A cu push up iar acum sunt în a 8-a si aș vrea să îmi iau unul mai mare și să îl umplu cu ceva ( vată )
Oare imi vor mai crește?
Am menstruatie de 2 ani si pe net scrie că, creșterea sanilor se oprește la 3 ani după menstra
Ce să fac? Nu vreau să rămână așa mici! Plus că nu am nici măcar cupa A
Ajutooor
Dau funda

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Eu am 95 si am 22 de ani de ce ii grabesti sa creasca mai ai cel putin 4 ani sa te dezvolti iar dupa daca te mai modifici sau ingrasi sau faci copii se mai maresc.Credema lasa-i asa ca sunt bine

andreia67
| andreia67 a răspuns:

76 circumferinta peste sani sau la baza sanilor? Daca e peste sani e destul de putin dar inseamna ca esti oricum foarte subtirica. Sanii cresc in primul rand din estrogen, in ultima faza de crestere mai are si progesteronul un rol dar tot mecanismul nu este inca cunoscut in intregime. In orice caz genetica joaca un mare rol in asta.
Daca ai menstruatie si un ciclu menstrual cat de cat regulat probabil ca nu ai nimic si asta e pur si simplu genetica ta. Probabil ca vor mai creste dar nu spectaculos, nu visa la cupa C ca sigur nu vei avea, trebuie sa incerci sa te accepti asa cum esti. Daca dupa 18 ani tot nu vei fi multumita trebuie sa te gandesti la implanturi.
Exista insa o mica probabilitate sa ai un dezechilibru hormonal (prea putin estrogen). Mergi la un medic endocrinolog sa te consulte si sa-ti faca niste analize hormonale, in functie de rezultat posibil ori sa nu ai nimic ori sa fie nevoie de un tratament de substitutie hormonala. In NICIUN caz sa nu iei vreun tratament de capul tau, toate "solutiile minune" de pe net sunt doar pacaleli si pot face mai mult rau decat bine.
Cat despre treaba cu vata e doar o pacaleala. Un sutien normal cu push-up e mai mult decat suficient. Si eu am sanii mici dar m-am acceptat asa, sunt destule avantaje daca ai sanii mici.

| Denianonim explică (pentru andreia67):

Nu sunt slabă
Am 1, 62 in înălțime și 47 de kg
Pur și simplu de la câțiva ani nu mi-au mai crescut deloc!
Sunt aproape inexistenti
Nu am nici o cupă
Sunt foarte supărată... nu vreau să rămân așa! Fără sustien nu am nici o formă

| Striker14 a răspuns:

Nu-to baga vata, ca asta e cea mai mare prostie. Crezi ca baietilor le pasa de marimea sanilor asa multi, crezi ca iti ofera un avantaj/dezavantaj? Nu, personalitatea conteaza. Oricum, esti a 8-a, iti mai cresc cel putin pana intr-a 11-a (stiu de la colegele mele). Nu face un complex din asta, e ceva 100% genetic