| akd3l3 a întrebat:

Este Binr sa Folosesc Fond de ten? am doar 14 ani si Am impresia ca nu pot traii fara fond de ten pentru ca am cosuri pe fata si mie le acopera cat de cat... sau stiti cumva alt ceva cu care sa imi acopar imperfectiunile ed pe fata?

Răspuns Câştigător
| giulietta a răspuns:

Ai primit foarte multe sfaturi aici, despre ce si cum trebuie sa faci si ce sa nu mai faci.nu are rost sa ti le repet si eu, insa un lucru iti pot spune; .nu fa aceeasi greseala k mine.eu am 28 de ani si am inceput sa ma machiez cam de la 15.16ani si crede-ma ca daca as putea da timpul inapoi as face-o, doar ca sa nu-mi mai incarc tenul cu atatea prostii.acum incerc sa folosesc mereu creme antirid si am doar 28 de ani, deci te rog nu le mai folosi.iti face rau tenului si cosurilor.

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu-ti acoperi cosurile cu fond de ten fiindca se vor agrava. Fondul de ten iti astupa porii si faci si mai multe cosuri, iar de la cele pe care le acoperi cu fond de ten risti sa-ti ramana semne. E normal sa ai cosuri la 14 ani, spala-te pe fata cu Clearasil sau ceva de acest gen ca sa se amelioreze. E foarte rau ca te dai cu fond de ten la varsta. In primul rand ca-ti inmultesti cosurile si in al doilea rand iti imbatranesti foarte mult tenul. In 15 ani vei avea tenul obosit, ridat si imbatranit ca al unei femei de 60 de ani.

| kitiku a răspuns:

Daca nu mai vrei cosuri nu te mai da cu pudra sau cu fond de ten. trebuie sa te spleli in fiecare zi cu un sapun cu ph neutru ca dove dimineata si seara si dupa toaleta sa te dai cu o crema hidrtatanta care sa se potriveasca tenului tau: Happy derm de la Loreal sau de la TIS

| LittleZyzy a răspuns:

Daca te dai cu fond de ten in loc sa tratezi cosurile crede-ma ca vei inrautati situatia rau de tot.mai ales la varsta ta.Asa ca mai bine renuta la fond de ten, fa un tratament pentru acnee, de exemplu zyneryt e foarte eficient si un sapun cu sulf, sau cere sfatul unui dermatolog, si apoi daca mai vrei sa folosesti fondul de ten il poti folosi. Dar dupa ce tratezi cosurile.Baftawinking

| TomJerry a răspuns:

Depinde de calitatea lui, poate sa dauneze pielii sau din contra daca e de o calitate superioara. Fondul de ten se foloseste daca ai semne pe fata sau esti mai inaintata in varsta si vrei sa ascunzi anumite imperfectiuni.Dar nu cred ca la varsta ta e cazul.Se spune ca fondul de ten accelereaza imbatranirea, favorizeaza dilatatia porilor mai ales pe aripile nasului, favorizeaza aparitia ridurilor si a cosurilor.Astfel de schimbari pot sa apara in timp. Mai ales daca fondul de ten e folosit foarte des si mult timp.
sunt prea multi factori care intra in calcul.
- daca se aplica pe fata numai fond de ten
- nu se ia in calcul tipul de ten
- se aplica in abundenta
- se mixeaza mai multe tipuri(marci) de fond de ten
- etc

| alle529 a răspuns:

Nu la varsta ta, de fapt nici o persoana nu ar trebui sa foloseasca fond de ten pentru as acoperi imperfectiunile fetei.Trebuie sa ne lasam asa cum ne-a dat Dumnezeu, dar totusi decat sa le acoperi trateaza-le.Fondul de ten nu te ajuta absolut deloc, in plus pielea trebuie sa ti-o lasi sa-ti respire nu sa o acoperi cu tot felul de prostii.Si eu am cosuri pe fata nu multe doar cateva pe frunte si am citit intr-o revista ca sa ma spal cu sapun de bebelusi si asa am si facut.In fiecare zi ma spal cu el de 2-3 ori.Nu-ti dispar imediat dar totusi nu mai am asa multe ca la inceput, cel putin pe mine ma ajuta.Incearca si tu pote nu-ti mai apar asa multe.

| jolie_3446 a răspuns:

Un creion corector pe baza de aloe vera este mai eficient pentru ca nu doar acopera, dar si trateaza. Incearca sa reduci cantitatea de fond de ten pe care o folosesti (treptat daca nu se poate altfel) pentru ca nu faci decat sa incarci porii si pielea nu isi va reveni. Cel mai bine e sa tratezi, decat sa acoperi! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fondul de ten nu face decat sa iti incarce porii si sa iti,, intretina,, punctele negre sau cosurile, foloseste masti din fructe care au o aciditate mai mare in combinatie cu avocado sau aloe vera, evita ciocolata, grasimile si cola

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Succes in continuare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte de a aplica fondul de ten pe fata spala`te cu apa calduta si da`ti cu o crema hidratanta... iar aopi aplica fondul de ten!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am cosuri nici pistru am 13 ani si ma dau c fon de ten nu ma dau zi de zi pentru imi este frica ca la 20 de ani sa nu arat ca la 40 crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am cosuri nici pistru am 13 ani si ma dau c fon de ten nu ma dau zi de zi pt imi este frica ca la 20 de ani sa nu arat ca la 40 crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 15 ani si am si eu cateva cosuri pe frunte si la barbie, si eu mai m-am dat cu fond de ten( dar foarte rar), cel mai des eu ma spal pe fata cu un sapun cu miere dimineata si seara inainte de somnikhappy, si ma mai dau cu o crema cu piersici pentru inviorare si sa stii ca fata este mult mai curata, fondul de ten intr-adevar iti face fata super dar o si dauneaza, incearca sa iti cureti cat mai des fata si incet o sa apara si rezultate! succeswinking dar eu cred ca este si perioada acum cu cosuribig grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna akd3l3, nu mai folosi fond de ten, mai bine iti cureti fata si o ingrijesti decat sa agravezi cosurilewinking. eu zic sa te speli dimineata si seara cu sapun si sa te dai pe urma cu o crema(eu am una de la norvea si este foarte buna.la mine dupa 2 zile deja mi-au mai trecut din cosuri serios.si chiar imi face fata mai finahappy ) bafta! ada

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau sa intreb si eu...am o petrecere importanta... daca ma dau cu fond de ten numai o data afecteaza cu ceva? raspuns plzz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau sa intreb si eu...am o petrecere importanta ...daca ma dau cu fond de ten numai o data afecteaza cu ceva? raspuns plzz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai doar 14 ani... tu iti dai seama cum vei arata la 20 de ani. o sa ia riduri o sa ai tenul ca unei femei de 50 de ani.renunta la el.intradevar poate iti acopera putin cosurile dar gandeste-te ca nu este bun la varsta ta.si daca tot nu vrei sa renunti la fond de ten. da'te mai intai cu o crema hidratanta si dupa aceea iti aplici fondul de ten. app nu te da cu un fond de ten ieftin la 10 lei sau 4 lei.macar cumpara'ti unul de la avon sau ceva de genu.si cele de la loreal sunt bune.asculta'ne sfaturilewinkinge spre binele tau

| lauuuuu a răspuns:

sad da-mi id tau.eu am 13 si am si eu cosuri si tot asa ma dau cu fond de ten.toata lumea spune ca nu e bine dar cum sa ma duc la sccoala cu cosurile innrosite pe fata x-(

| geo_5218 a răspuns:

Sicner fondu de ten te face frumoasa...speciala...atragatoarebig grin eu asa patesc...fara...nicio sansabig grindeci poti sa te dai dar nu cu produse ieftine la 200...incearca la 500...usor usor 600... 800 de mii...greu cu banii...eu as da si 3 milioane... oricat... dar sa nu ma imbatraneasca in 10 ani...sad asta e ce imi doresc...eu ma dau cu fond de ten de la 15 ani. undeva in clasa 9.sem spre final... dar sa stii... e prea bine...cu fondu de ten:X:X parerea meabig grin