| StefyRO a întrebat:

Este in regula daca la varsta mea (14 anii) ma duc la Cosmetica pentru imi scoate punctele negre & cosurile? Cat de eficent este asta? Multumesc.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De la 14 ani?
Ești în perioada de pubertate.
Crăciun fericit!
Pa, pa.

| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Nu este nimic ciudat la sta, e chiar normal mai ales ca la varsta asta te confrunti cu aceste probleme.
Dar uite aici un articol despre plasturii pentu puncte negre, mie mi se par super buni si cred ca au cam acelasi efect ca si cei de la cometica:
http://polly-lena.blogspot.ro/2012/11/plasturii-pentu-puncte-negre.html

| BiuL a răspuns:

Da, e normal. E eficient insa incearca sa faci tratamentul in vacanta sau la sfarsit de saptamana pentru ca vei avea tenul iritat 2-3 zile dupa tratament. Sa stii ca punctele negre si cosurile reapar, mai ales daca nu ai grija de ten, asa ca probabil va trebui sa repeti tratamentul odata la cateva luni.

| StefyRO explică (pentru BiuL):

Grija de ten? Adica prin spalare repetata nu?

| BiuL a răspuns (pentru StefyRO):

Nu cu sapun. Daca te demachiezi dimineata si seara (chiar daca nu te-ai machiat) si aplici o crema hidratanta e suficient. Acuma depinde daca ai alte probleme, poti eventual odata pe saptamana sa il exfoliezi si sa folosesti o masca. Ah si nu-ti prea pune mainile pe fata ca asa ne transferam microbi care apoi cauzeaza cosuri si ajuta si sa iti cureti din cand in cand telefonul ca si el intra in contact cu fata ta.

| StefyRO explică (pentru BiuL):

Maiii sunt baiat laughing

| BiuL a răspuns (pentru StefyRO):

Scuze laughing dar poti face si tu chestiile alea daca ai probleme cu tenul, nu e vorba de machiaj, doar de ingrijire... daca mergi la cosmetica. poti si sa-ti pui masti sau exfoliant :p na in loc de demachiant alege un gel de curatare de genul clearsil sau produse de barbati de genu nivea for man, si poti folosi si crema de fata, exista tot asa speciale pentru barbati.

| AmanoYuno a răspuns:

Nu e chiar ok dar nu e nici sfarsitul lumii.

| HeresyoftheUnknownGod a răspuns:

Ani*.
Păi dacă ai tăi sunt de acord şi îi ţine buzunarul, atunci da, de ce nu.
Cât despre eficienţă, probabil că e, din moment ce tanti aia a mai făcut asta de sute de ori şi îşi câştigă pâinea din asta.