| cristina93 a întrebat:

Este o piatra pentru inel care isi schimba culoarea in functie de starea de spirit. Imi puteti spune cum se numeste? In ce culori se schimba si ce semnifica acestea?

Răspuns Câştigător
| buburuzAndreea a răspuns:

Se numeste inel bioenergetic. Din cate stiu eu nu e o piatra, e facut dintr-un material termosensibil cu niste cristale mici in interior pus pe un inel de metal. Metalul preia temperatura corpului si materialul ala isi schimba culoarea. Si faza cu semnificatia culorilor este ca s-au facut niste studii si s-a ajuns la concluzia ca in functie de starea de spirit se modifica pulsul, care determina modificarea circulatiei periferice (la nivelul mainilor si picioarelor, deci si la degetzele;) ). Dar acum depinde, ca fiecare organism reactioneaza diferit, unii oameni au circulatia proasta, eu de exemplu am mainile reci tot timpul, asta inseamna ca va aparea o singura culoare, deci eu sunt nervoasa mereu? Nu prea e normal, nu? Dar daca vrei, uite, iti dau un link cu semnificatia culorilor. N-am gasit decat in engleza. http://www.modnet.com.au/~firefrog/mringcolour.htm

20 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Ametistul isi schimba culoarea in functie de lumina si caldura (dar e impropriu spus culoarea, pentru ca tot mov e, mai bine spus nuanta de mov se schimba pana la aproape alb).

| SweetCandy a răspuns:

Ametistul din cate stiu eu isi sckimba culoarea dp grupa sanguina...happy

| BUBULINA a răspuns:

Super nu stiam

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inel de stare isi schimba culoarea in functie de starea ta de spirit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un inel bioenergetic si la mine nu a functionat niciodata. la mine arata ca sunt mereu calma chiar daca nu sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am un inel si pare sa functioneze adica mereu cant sunt iritata e negru sau cand sund calma e un verde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu un inel de genu si la mine mereu a mers adica cel putin asa cred pentru ca atunci cand sunt iritata de ceva sau nu imi convine ceva e negru cand sunt calma e verde si tot asa :] --- Dianna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca mai e valabil, dar eu am gasit un inel care-si schimba culoarea in mai multe nuante, nu numai verde si negru, dar nu cred ca am voie sa las link (ma rog, l-am luat de pe un site decorix), dar nu scria nicaieri cum se numeste piatra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am un asemenea inel... la mine aproape tot timpul e un albastru inchis. rareori e verde happy mie-mi place thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pule'n cur la tine se numeste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am un inel asa...si chiar nu stiu ce semnifica culoriile.crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista inel ce isi schimba culorile pentru ca am eu unul... nu stiu cum se numeste da nu isi schimba culoarea in functie de starea de spirit ci in functie de caldura.La temperaturi reduse se face negru si pe masura ce creste temperatura isi schimba culorile in maro, rosu, mov, verde, galben si albastru. Schimbarea culorilor se produce probabil cu ajutorul unor chimicale din inel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru alte intrebari ma poti contacta pe mess: greeneye.joker

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se num. cristal lichid

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Negru inseamna ca ti-e frica rosu ca esti indragostita si verde pantru tristete albastru inseamna ca esti linistita iar maro inseamna ca te simti jignita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu un astfel de inel dar am cautat pe net si am gasit diferite semnificati pentru culori, deci s-ar putea ca semnificatiile culorilor sa nu fie adevarate

| Techni_Andrei_1982 a răspuns:

Alexandritul isi schimba culoarea in functie de luminawinking

| ANTABLADE a răspuns:

Buna Cristina93.Eu am avut unul din Franta, prin 80. Apropo de schimbari dupa spirit, sange, mai stiu eu ce, parerea mea este ca sunt baliverne.Sunt materiale termosensibile care schimba culoarea dupa temperatura.Nu mai retin exact dar eu il bagam in zapada, se facea transparent- gri, sau suflam pe el aer cald si se facea verde, parca.Asa ca exista dar ca se coloreaza dupa spirit, etc, baliverne, se coloreaza dupa temperatura ambientala.Aceasta este concluzia mea personala.Multumesc.

| Vali_Stan_1961 a răspuns:

Piatra de Alexandria devine din roz albastra.