| EvangelineDS a întrebat:

Este ok ca la varsta de 13 ani sa folosesti geluri de curatare pentru ten, creme hidratante, lotiuni tonice, etc.?

Răspuns Câştigător
| Gabi19971983 a răspuns:

Stii..Multi spun ca nu e bine sa folosesti asemenea produse de la o varsta atat de "frageda".
Eu una am 14 ani, si aveam in urma cu o luna (cred) niste probleme cu tenul.
In fine, nu conteaza ce, am mers la dermatologie, am fost tratata, si la sfarsitul sedintelor, am intrebat medicul dermatolog, ce parere are despre aceste produse.
I-am spus ce foloseam eu, si a spus ca nu aveau nici o treaba cu problema mea.
Mi-a spus ca gelurile/solutiile care curata fata pot fi folosite oricand, de asemenea si cremele hidratante si restul de lotiuni si creme.(deci nu e nici o problema sa folosesti acestea)
Insa in privinta fardurilor (pentru o braji si restul pudrelor si altele) e bine ca noi fetele sa nu folosim spre exemplu obiectele de infrumusetare in stare lichida (nu ma refer la luciul de buze etc.) ci sa folosim spre exemplu fondul de ten -pudra-, pentru ca acesta se indeparteaza usor, fata de cele lichide, pentru ca intra in porii fetei si cauzeaza cosuri.

Daca mai ai nevoie si de altceva te pot ajuta.
Succes! Funda?

11 răspunsuri:
| BRoxana a răspuns:

Sa folosesti aceste produse inseamna sa te ingrijesti.Sunt produse bune, care chiar fac bine tenului si il ajuta si sunt produse de rahat pe putini bani care iti pot face mai mult rau.E ok sa te ingrijesti de la pubertate cand ai probleme cu tenul si cand incepi sa te machiezi.Gelul de curatare si crema hidratanta e ok pentru orice tip de ten in orice caz, pentru ca fata trebuie spalata si hidratata e lege, nu e neaparat un moft un lux.

| BiuL a răspuns:

Stii vorba aia, ce e prea mult strica, eu am 23 de ani si nu ma dau cu cate te dai tu :p
daca te cureti in fiecare seara cu un gel de curatare si dimineata e ok. Apoi in liceu, sau iarna daca ti se usuca tenul poti trece la creme hidratanta. Lotiunea tonica se folosesc doar daca ai tenul gras si chiar nu cred ca ai nevoie momentan.

| EvangelineDS explică (pentru BiuL):

Eu personal nu folosesc nimic, am intrebat din curiozitate.

| EvangelineDS explică (pentru BiuL):

Imi poti recomanda un gel de curatare, te rog? Si unde se gaseste si cat costa? Multumesc!

| BiuL a răspuns (pentru EvangelineDS):

Depinde, ce fel de ten ai ce probleme, Cand eram mai mica si mai aveam cosuri ma curatam cu Clearasil http://www.clearasil.ro/, acum ma dau cu demachiant imi place Garnier cel fara parfum, alcool sau coloranti dar depinde si ce ten ai tu si daca ai ceva probleme.
Preturile variaza, probabil gasesti si cu 6 lei dar si cu sute de lei, cu 20 de lei gasesti multe ok
Poti sa cumperi din magazine de cosmetice de exemplu Kendra, DM din supermarketuri de genul Auchan, Carrefour sau de la farmacii Sensi Blue etc

| EvangelineDS explică (pentru BiuL):

Am un ten gras si niste cosuri.

| DarQueen a răspuns:

După părerea mea, nu.

| Elly213 a răspuns:

Totul in exces dauneaza.E ok sa-ti pastrezi tenul curat si hidratat dar nu trebuie umplut cu toate prostiile.La urma urmei toate sunt daunatoare.

| Xenya a răspuns:

Daca tenul cere toate acele lucruri, da!

| andrw1929 a răspuns:

Parerea mea, este normal din punct de vedere trebuie sa arati bine no?

| ONElena11 a răspuns:

Decat daca este nevoie si nu in cantitati foarte mari

| allison20 a răspuns:

Da, e foarte ok. Poti sa folosesti linistit aceste produse pentru curatarea tenului, fiindca nu fac niciun rau. Astfel poti sa previi aparitia cosurilor si a punctelor negre, sau daca ai deja, atunci sa le reduci cantitativ. Cremele hidrateaza pielea, insa sa nu le folosesti in exces. Evita te rog fondurile de ten, imbatranesc si usuca tenul foarte mult si nu cred ca ai vrea asa ceva la varsta de 13 ani.

| SparkleO a răspuns:

Da, de ce nu? si sora mea floseste, si are aceeasi varsta.

daca esti fata, cu atat mai mult. trebuie sa ai grija de tine, dar intr-o anumita masura, sa nu te dai "cu spaclul" pe fata...

| Constantin1963 a răspuns:

Da,sigur ca este normal trebuie sa te ingrijesti la orice varsta.