| ღβ3b3LuSa a întrebat:

Eu sunt in zodia leu. Ce parere aveti despre persoanele din aceasta zodie.Cu siguranta dau funda.Pwpici

Răspuns Câştigător
| Radioactive a răspuns:

Pai, majoritatea prietenilor mei sunt lei si ma inteleg sooooper cu ei!
Caracteristica generala a zodiei Leu: semn pozitiv, masculin
Element definitoriu pentru zodia Leu: Foc
Calitate definitorie pentru zodia Leu: semn Fix (stabilitate)

Planetele si zodia Leu

* Planeta guvernatoare: Soarele
* Planeta carierei profesionale: Venus
* Planeta dragostei: Uranus
* Planeta câstigurilor financiare: Mercur
* Planeta sanatatii si a muncii: Saturn
* Planeta casei si a familiei: Pluton

Culorile zodiei Leu: auriu, portocaliu, rosu
Pietre pretioase caracteristice pentru zodia Leu: ambra, crisolit, diamant galben
Metale caracteristice pentru zodia Leu: auriu
Ziua cea mai favorabila pentru zodia Leu: duminica

Principalele calitati ale zodiei Leu: calitati de conducator, siguranta de sine, generozitate, creativitate
Cea mai puternica dorinta a nativului din zodia Leu: sa straluceasca, sa fie în prim plan
Defecte ale nativului din zodia Leu: aroganta, vanitate

Relatii între zodia Leu si alte zodii

* Compatibilitate generala foarte buna cu zodiile: Berbec, Sagetator
* Compatibilitate generala redusa cu zodiile: Taur, Scorpion, Varsator
* Compatibilitate foarte buna pe plan profesional cu zodia: Taur
* Compatibilitate foarte buna pe plan emotional cu zodia: Scorpion
* Compatibilitate foarte buna pe plan financiar cu zodia: Fecioara
* Compatibilitate foarte buna pentru casatorie si/sau parteneriate cu zodia: Varsator
* Compatibilitate foarte buna pentru proiecte de creatie cu zodia: Sagetator
* Compatibilitate foarte buna pe plan spiritual cu zodiile: Berbec, Rac

Personalitatea zodiei Leu

Nativul din zodia Leu este încrezator în propriile forte, mândru, generos; stie sa îsi reprezinte interesele, îi place sa atraga atentia, poate fi condescendent. Nativul Leu este constient de propria valoare si este mereu preocupat ca meritele sa-i fie recunoscute în mod corespunzator si sa iasa în evidenta. Are o mare nevoie de respect. Este ambitios si creativ. Stie sa îsi creeze aparitii de efect. Vrea sa fie "vioara întâi", îsi organizeaza succesul, cauta prestigiul social. Este drept si marinimos.

Uneori, nativul din zodia Leu poate parea arogant. Amorul propriu si auto-admiratia îl pot costa simpatia celor din jur. Îi plac aparitiile teatrale, iar în familie tinde sa adopte rolul de stapân. Sentimentele sale puternice îl pot duce la speculatii si aventura. Poate fi egoist.

Sanatate : Vitalitatea nativului Leu este remarcabila; totusi, este sensibil la stres, care îi poate provoca tulburari cardiace. Este predispus la afectiuni ale sângelui, ale maduvei osoase si ale încheieturilor. Insuccesele îi pot afecta sanatatea.

http://www.eastrolog.ro/compatibilitati/leu/

Oh, si bunica mea e leu! Eu nu am nimic cu nicio zodie! :D

21 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall. Si eu sunt tot leu, si este cea mai buna si mai puternica zodie. Cei nascuti in zodia leu, sigur sunt sau vor fi tari. Pa

| midnight a răspuns:

N-ai vrea sa afli parerea cuiva care NU e leu. in primul rand sunt scorpion(daca te ajuta cu ceva). in al doilea rand fiecare zodie are o parere diferita despre alta zodie(ma refer la nativii zodiei). logic ca un nativ al zodiei leu o sa fie foarte incantat de zodia lui! acum afla parerea mea: leii (fara suparare ) sunt destul de lenesi, sunt ambitiosi, poate ca este o zodie puternica dar nu este diplomata, este foarte incapatanata. acu depinde ca n-ai specificat in ce decada esti, ce ascendent ai, etc. cred ca leii se impaca bine cu zodiile de foc(berbec, sagetator) ca si leul e o zodie de foc, si banuiesc casi cu zodiile de aer(balanta, gemeni, varsator). parerile difera de la o persoana la alta, totusi ma bucur sa vad ca sunt persoane pe TPU interesante de horoscop. te pooop. bye

| LoveIsTheAnswer a răspuns:

Prietena mea cea mai buna este tot zodia leu.Cu ea ma inteleg cel mai bine, pana acum ne-am certat doar de cateva ori, si suntem prietene de 7 ani. Ea ma intelege cel mai bine, e o persoana foarte comunicativa, un pic suparacioasa, este foarte ambitioasa, si cand isi propune cevaaa... nu se lasa pana nu isi indeplineste ce si-a propus si nu se lasa batuta niciodata.
Oricine da peste zodia asta, eu cred ca este foarte norocos, deoarece pot fi prietenii cei mai buni, deooarece sunt foarte intelegatori si stiu sa te ajute atunci cand ti-e mai greu. happy
(PS: am uitat sa spun ca eu sunt rac, deci si racii se inteleg perfect cu leii)
Pupiciii pufosi kiss kiss

| DeMentaa a răspuns:

CELE mai tari:* si eu sunt tot leu Mrrr

Mie mi se par cele mai puternice zodii.adk leu ( rege)

| A_7901 a răspuns:

Sunt persoane foarte ambitioase insa tebuie sa aiba grija cu cei din jur cand tind sa aiba atitudine de lider. Ii pote deranja pe ceilalti si ca"leul"in cauza sa fie etichetat ca o persoana orgolioasa.

| oanamagda a răspuns:

Si eu sunt leu, e cea mai tare zodie. mereu am o solutie pentru. orice problema :d si multa imaginatie :*

| ZapaciLaa a răspuns:

eu sunt tot leu.

Zodia Leului
Caracteristici Leu

* Planeta care guverneaza zodia Leului: Soarele
* Elementul caracteristic pentru zodia Leului: Foc
* Calitatea definitorie pentru zodia Leului: Fix

Nativul din zodia Leului este mandru, orgolios, puternic si autoritar. Ii place sa se afle in centrul atentiei. Este sensibil la laude si ii place sa impresioneze prin personalitatea sa.
Energic si dinamic, nativul din zodia Leului emana o adevarata caldura umana si un entuziasm molipsitor. Datorita firii sale deschise si generozitatii, i se trec usor cu vederea unele tendinte vanitoase si de superioritate.
Barbatul Leu

Chiar daca nu este mereu fidel si are o inclinatie spre aventuri, barbatul Leu stie sa iubeasca cu adevarat o singura femeie. Ii place sa faca curte si altor femei, cu scopul de a fi adorat, glorificat.
In dragoste, barbatul Leu este foarte posesiv si extrem de gelos. Nu suporta nici cea mai mica tradare, nici macar sa fie neglijat.

Femeia Leu

Femeia Leu iubeste cu sinceritate si loialitate. Daca intalneste un partener sincer si iubitor, va fi foarte fericita.
Din pacate, datorita vanitatii, femeia Leu are uneori parte de indivizi care incearca sa profite de aceasta slabiciune.

| jedi_8834 a răspuns:

Sunt leu am toate caracteristicile care leau scris cei de mai sus, insa cu una mai putin nu-s puternic frate, sunt foarte timid e adevarat daca, cad ma ridic repede de pe jos, dar un leu nu e timid e un conducator, mai bun ca base oare eu dc sunt asa?

| jedi_8834 a răspuns:

Hahha evol, amuzant comentariul taulaughinglaughing oare tie ciuda?

| ronaldo07 a răspuns:

Sunt niste persoane de treaba. cel putin asa sunt cei pe care ii cunosc eu din zodia leu.asa cred ca esti si tubatting eyelashes

| slam a răspuns:

E cea mai tare zodie! mi-ar fi placut sa fiu leu, dar din pacate sunt balanta happy

| GabyEminem_7200 a răspuns:

Aproape toti cei mai buni prieteni ai mei sunt in zodia leu! Si sunt cei mai tari! Ce pot sa zic, daca esti din zodia leu esti super! Funditza...pls...

| Evol a răspuns:

Leul este cea mai de rahat zodie dintre toate. Megalomani si prosti. Toate laudele de aici nu demonstreaza decat aroganta lor stupida.

| Evol a răspuns:

@ Jedi Sa imi fie ciuda? Nici vorba. Ma bucur ca te doare fundul de la replica mea. Bagati-o mai adanc. Doare prima data, apoi e mai usor. Dar presupunand ca esti un papa-lapte dupa cum ai vrut sa ma informezi mai sus nici macar asta nu stii. Du-te sa fii curajos in alta parte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai din ce am vazut persoanele din aceasta zodie sunt ambitioase si au o fire puternica,...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copila draga, du-te si pune mana pe o carte de astronomie (NU astrologie) ca sa vezi cam cat de mare e o planeta ( oricare ) in raport cu dimensiunile tale si poate o sa-ti dai seama ca un gigant de talia lui Jupiter nu se roteste in jurul Soarelui ca sa-ti determine tie (sau altcuiva) gradul de inteligenta sau numarul de cosuri de pe fata. Si pe urma, ia si o carte de logica. Ca sa afli si tu ca un argument de genul celor pe care le-ai primit ("eu am o prietena leu care e simpatica deci toti leii sunt simpatici") sunt niste cretinitati. Iti doresc o zi buna si mai multa minte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt in zodia leu. Leii sunt inteligenti, uneori enervanti. Da parerea mea este ca sunt ce i mai tari in zodie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt jucausi si prosti

| anabatr a răspuns:

Sunt persoane sincer dar iau decizii cam pripite parerea mea. gasesti pe https://www.zodiacool.ro mai multe informatii despre fiecare zodie in parte. eu aici imi citesc horoscopul in fiecare zi

| ptcateube a răspuns:

Dnee. iubesc aceste persoane (cea mai buna prietena a mea e tot leu). aceste pers sunt frumoase, destepte, nebunatikehee hee, atragatoare.se fac placute foarte usor. sunt elegante cateodatahee hee) romantikehee heepasionate. au multe calitati

| Boghy_Bogdan_1981 a răspuns:

Corect! aroganta maxima, orgoliosi, incapa... mai rau de cat prevede legea, vor sa fie in centru atentiei si sa fie laudati tot timpul' si la propriu si la figurat, in schimb nu ofera nimic.iar daca nu le faci pe plac, te considera inferior si nu da doi bani pe tine! o zodie care fug de ea de mananc pamant cu tot cu flori