| Baby_7403 a întrebat:

Fetelooor ce combinatii de culori folositit pentru make-uphappy?

Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

Imi plac mai mult culorile pamantii pentru ca ma avantajeaza, de obicei folosesc nunate de maro (de la deschis pana la cel mai inchis, fara sclipici sau chestii de genu'), negru, gri mai inchis, albastru (cea mai inchisa nunanta, dar foarte rar pentru ca imi da aspect de masca), roz pal, verde (iarasi cea mai inchisa nunanta, dar neaparat ***, nu stridenta) si poate putina culoare iluminatoare pentru zona de sub sprancene si coltul interior.
Personal, imi plac foarte mult trusele True Colour cu 4 culori de la Avon (Pink Sands si Mocha Latte) - au niste culori super, se intind foarte bine pe pleoapa, nu cad, nu se intampla nimic.
Folosesc acelasi proces recomandat de @iuliaoprea, iti dau o idee pe care o folosesc eu:
60%: roz, mijlocul pleoapei;
30%: maro inchis, pe cele doua parti impartite de prima culoare
10%: kaki, coltul exterior.
Iese super big grin.
Succes si ai grija ce produse de make-up folosesti!

9 răspunsuri:
| iuliaoprea a răspuns:

Atentie, cand te machiez, machiajul trebuie vazuta ca un tot format din trei segmente de proportiile prezentate:
- 60% culoare dominanta
- 30% culoare secundara
- 10% culoare de accent

Pentru ochii caprui:
acestora li se potriveste deopotriva auriul, verdele aprins sau kakiul, movul sau rozul.

Ochi albastri:
rozul (la care, pentru mai mult dramatism si intensitate se adauga un contur negru), maro-roscat, portocaliu sau lila.

Ochi verzi:
Nuantele ideale pentru accentuarea ochilor verzi sunt cele calde, pastelate de bej (sidefat), roz sau mov. Nu va feriti insa nici de usoare tonuri de gri pentru un efect de ochi "fumurii" ce contrasteaza placut cu nuanta deschisa a irisului fapt ce implica automat evidentierea atuului natural.

| Roxii a răspuns:

Mov cu blue
gri deschis cu putin alb arata trasnet si cooolll

| liongirl a răspuns:

Buna!`Intrebarea ta este foarte...ciudata,dar tipic intalnita. Exista zeci de combinatii pentru realizarea unui makeup reusit.winking
Iti dau niste exemple super:
1.Pentru scoala:trebuie sa adopti nuantele pale, pamantii si foarte naturale, dar fara sclipici cum ar fi:
-pe pleoapa iti dai cu o culoare putin mai inchisa decat culoarea naturala a tenului tau, iar ca umbra foloseste o culoare de maro putin deschis; o mascara incolora, balsam de buze fara culoare si ceva culoare roz deschis pe obraji...si asta a fost lookul pentru scoala.
2.Pentru iesiri in oras cu prietenii:intotdeauna se recomanda lookurile glamorous, cu sclipici, dar nu foarte vulgare.
-pe pleoapa foloseste un lila foarte deschis;
-ca umbra foloseste un mov patrunzator spre visiniu; mascara neagra, luciu roz, pometi de culoare pamantie, cum ar fi un bronzer si cam atat.
3.Pentru intalniri:look natural, dar cuceritor, in nuante de roz si maro:
-pe pleoapa foloseste un roz deschis, sidefat, nu foarte "turbat" sau strident;
-ca umbra foloseste un maro-ciocolatiu sau un maro deschis, orice maro ca sa-ti scoata ochii in evidenta si ca baiatul sa se piarda astfel in ochii tai.
4.Cu familia:foarte natural:sunt 2 cuvinte pe care trebuie sa le adopti atunci cand esti in preajma rudelor si a familiei:
-foloseste fond de ten care se potriveste cu culoarea tenului tau;
-pudra la fel;
-fard de obraz in culoare de roz deschis(nu folosi in exces);
-mascara neagra si atat.
Sper ca te-am ajutat cu sfaturile pe care ti le-am dat si daca vei folosi vreodata combinatiile pe care ti le-am aratat eu sa-mi spui daca ti-au placut si daca le-au placut si celor cu care ai fost!`happy

| mrrry a răspuns:

Roz+negru fff tare:X:X
Alb+gri
Albastru+roz mai ales pentru ochii caprui e SUPERR
Mov+negruhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. orce culoare+negru
2. orce culoare+gri
3. o culoare cu sclipici...depinde cu ce ma imbrac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu folosesc mov (culoarea mea preferata) in combinatie cu alb sau bleu. iar pentru ten o culoare mai inchisa. ruj: rosu roz. ai sa vezi ce draguta esti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am ochii mari, căprui închis și genele lungi. Folosesc în general culorile albastru și verde(bineînțeles, separat). Iar ca și combinații, verde și maroniu. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei combin mov si bleu sau mov si roz(culorile mele preferate) cateodata mai folosesc si albastru dar nu in combinatie cu mov si bleu sau mov si roz bineinteles, pentru ten o culoare destul de inchisa, pentru buze un ruj roz cu sclipici sau doar un luciu simplu(adica noncolor) si putin roz pe obraji si arata super coolwinkingwinkingwinkingwinking

| gossipro a răspuns:

Deinde de ten si culoarea ochilor.