| bianca37 a întrebat:

Fetelor am o problema. Am 16 ani dar am fata foarte urata… sunt plina de cosuri si nu-mi place deloc, am tenul foarte uscat si orice as face, cu orice m-as da imi apar cosuri incontinuu.
Precizez ca inca sunt virgina si nu mi-am inceput viata sexuala

Răspuns Câştigător
| anonim1920 a răspuns:

Buna.Probabil ai cosuri din cauza pubertatii.Iti poti face niste analize sa vezi daca este chiar hormonal sau ai probleme de sanatate. Poti merge la dermatolog.Eu am mers la SkinMed in Bucuresti si mi au disparut cosurile de la 4 sedinte.Recomand aceasta clinica. Poti incerca crema fucidin de la farmacie.Fa ti o rutina de skincare, dimineata:crema de cosuri(ex. fucidin)+crema hidratanta(keracnyl.pp crema)+spf 50, spala te cu sapun cu sulf,mai bun decat gelul de curatare,iti poti pune ceai pe fata,evita sa te demachiezi cu apa micelara, machiaza te mai des, ai grija ca machiajele sa nu contina parfum, nu ti pune mainile murdare pe fata, cand te culci pune ti un prosop pe perna, se recomanda schimbarea fetelor de perna odata la 2 saptamani.Seara la fel, te speli pe fata cu sapunul cu sulf+recomand epi duo+fucidin.La toate persoanele pe care le cunosc eu le-a disparut in acest fel.Si asculta ma, nu conteaza ca nu ti ai inceput inca viata sexuala! Nu depinde de asta. Poti sa ai si 5 copii si sa ai cosuri pe fata.Iti zic din experienta, fa ti si niste analize, eu am avut diagnostic de acnee severa.Incearca sa nu mananci dulciuri, si fara cola, energizante si cafea.Eu cand beau cola imi apar extrem de multe? Si am renuntat la ele.Mananca sanatos si bea foarte multa apa, fa sport macar 30 minute pe zi.❤️

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Igiena precara este de vina!
Spala-te dimineata si seara cu apa calda si sapun pe fata. Curata fata cand vii acasa de la scoala, ca toata mizeria depe strada a intrat in pori infundandu-i si asa apar cosurilor.

| Punctsivirgulaa a răspuns (pentru Violleta2022):

Sapun? Daca are ten sensibil, fata o sa ii fie praf(ii crapa) de la sapun mai ales ca are si fata spre uscata, nu te mai baga daca nu stii, ai specialitate de medic dermatolog cumva? Mai bine o indrumi spre un dermatolog si cam atat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Punctsivirgulaa):

Daca are un ten sensibil se foloseste numais apun de bebelusi sau Dove care au PH ridicat si sunt extremd e safe pentru peile aunui bebelus, dapai a unui om.
Vorbesc din experinta mea de viata si a copiilor mei, care nu au avut nici un cos, niciodata. Tot ce i-am invatat au aplicat si au avut intotdaeuna fata curata, fara puncte dnegre (mizeri in pori) fara cosuri (bube de la inflamatia cosurilor cu murdardarie).
Dermatologi vor bani si or sa-ti vanda produse chimice si antibiotice fiindca ei iau comision la medicatia prescrisa si fiecare vizita a ta la el, inseamna sa-i platesti consultatia.
Evident ca atunci nu vrea sa te vada vindecat complet, ca el pierde bani si afacere.

Dar sta la indemana noastra sa ne intertinem si sa ne mentinem fata curata si atunci nu avem nevoie nici de deramtologi si nici de medicatie, fiindca este extrem, de simplu sa avem singuri grija de noi.

| Punctsivirgulaa a răspuns (pentru Violleta2022):

Vrobesti din experienta copiilor tai? De ce ai folosii sapun de bebelusi in 2023 cand exista atatea spumante pentru ten sensibil? Spui tu ca vor bani si sa isi vanda produsele dar asta nu inseamna ca toti vor asta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Punctsivirgulaa):

Copii mei sunt adulti acum!
Am folosit sapun de bebelus cand erau ei adolescenti!

| Dismally a răspuns:

E normal sa ai cosuri la varsta ta, stai linistita ca vor trece.

| CleanHeart a răspuns:

Pune in fiecare dimineață si seara un pic de spirt pe o hârtie și masează peste tot unde ai coșuri sau îți recomand o crema de menta piroxicam sau cumpara-ti un tratament din farmacie costa vreo 2 milioane și tot așa o să te dai și o să ți se uste.
A și mai e o metoda cea mai ușoară dar nu merge la oricine, te speli cu apa cat de caldă și după dai repede cu apa foarte rece tot așa dimineața și seara.

| Punctsivirgulaa a răspuns:

Virginitatea nu are legatura cu acneea, doar in rare cazuri. Consult dermatologic iti pot recomanda si cam atat, nu iti da cu nimic pe fata indiferent ca este o simpla crema sau altceva mai puternic fara ca medicul tau dermatolog sa stie/ ti a recomandat. Tratarea acneei poate dura si 2-3 ani.

| Punctsivirgulaa a răspuns:

Tataie, nu mai suntem pe vremea lu Ceausescu. Intr-adevar pentru varsta de 16 ani nu este cel mai ok sex ul, incepand cu macar 17 ani este ok. Lasa biblia si trimite o la un consult dermatologic.

| Punctsivirgulaa a răspuns:

Da, asta este. Sa ii trimiti si la biserica pentru 5-6 mătănii, poate asa scapa si de cosuri plus de asta traieste vesnic.

| McClaire a răspuns:

Deci, acneea și coșurile de obicei sunt de următorul fel:
1. Pe frunte și nas: din cauza somnului neregulat, al stresului sau probleme digestive. Pentru a le elimina, încearcă să dormi mai mult, să nu te mai stresezi atâta și să ai grijă la ce și când mănânci.
2. Maxilare și bărbie: hormoni și fluctuații ale acestora. Apare de obicei în jurul ciclului menstrual.
3. Obraji: alimentația. Ai grijă la ce mănânci: mai puțin zahăr și grăsimi și ai grijă la ecrane de telefoane murdare, fețe de pernă sau pensule de machiaj.
4. Acnee pe linia părului: unele produse de păr îți pot înfunda porii pielii, poți încerca să schimbi produsele cu ceva recomandat sau folosit de cunoștințe.
Din câte mi se pare mie, tu te stresezi prea mult de probleme menționate mai sus, ceea ce înseamnă că trebuie să te relaxezi mai mult și să nu-ți bați capul cu tot ce îți spune toată lumea. Nu e o rușine să fii virgină la vârsta de 16 ani.

| anonim121118 a răspuns:

Nu știu ce relevanta are ca ești virgina cu tenul dar pentru ten iti propun sa te hidratezi bine și sa încerci de fiecare data după ce te speli pe fata sa iti freci un cub de gheata sau dacă poți sa faci infuzie cu spirt și cu petale de crin, dacă coșurile inca persista e din cauza hormonilor cel mai probabil. bafta!