| notsurewhoiam a întrebat:

Fetelor am si eu o intrebare am 14 ani si sunt in clasa a 8-a am sanii foarte mici si tot timpul primeam vorbe urate la adresa mea din cauza asta toate prietenele mele mi-au zis sa imi pun sutien dar mi-e frica ca nu o sa imi mai creasca port de aproape un an ma simt prost pentru ca toate prietenele mele au ditamai bustul iar eu nimic is cu sutien si abia se vede ceva iar cand merg la strand ma simt foarte naspacrying ce sa fac? stiu ca sunt in crestere dar in ziua de azi asta conteza ff mult si nu ma simt bine cand se fac comentarii la adresa mea

Răspuns Câştigător
| zuzulik_1907 a răspuns:

Si eu am 14 ani si prin clasa a 7a m-am intalnit si eu cu fel de fel de baieti care au avut de comentat foarte multe lucruri despre mine si mai ales despre corpul meu. Si nu tot timpul parerile au fost bune au fost si reprosuri sau chiar jigniri.la inceput este adevarat ca te simti super naspa simti ca tot pamantul cade pe tine...sau fel de fel de lucruri. Eu am invatat sa nu bag in seama pe toata lumea si sa nu iau in serios lucrurile urate spune de catre unii. Daca stii sa iti alegi prietenii o sa vezi ca ei o sa te accepte asa cum esti cu defecte sau cu calitati. Iar acest lucru stai calma ca nu este un defect. Sanii cresc in functie de corpul fiecaruia. Iar la strand mai ales daca ai o silueta supla, sau un fund atragator sunt sigura ca nu mai conteaza sanii. Sper ca ti-am fost de ajutor. Pupici!

14 răspunsuri:
| ciucalataaerata a răspuns:

Buna.am mai raspuns o data la un gen de intrebare! si fii atenta si tu:Nu poti face nimic nici daca o sa tragi de ei toata ziua, nu o sa creasca. Am o prietena care are 22 ani nu are sanii mari si nu se simte complexata. Pentru fizicul ei sunt perfecti si crede-ma tu ai abia 14 ani, sanii cresc pana la 20 asa ca nu ai de ce sa iti faci griji.

Tot ce poti sa faci este sa "ai grija de ei", de fermitatea lor, fa dusuri alternand apa rece cu cea calda (e bine si pentru circulatia sanguina), fa-ti masaje cu creme, fa exercitii pentru muschii sanilor.

Pana la urma nu ii mai lua in seama, cu cat vad ca te superi cu atat o sa faca mai mult misto de tine, poti spune: am doar 14 ani, lasati-ma in pace.

Dar daca tot te deranjeasa asa tare marimea sanilor: Pilulele contraceptive maresc sanii!

Mergi la un cabinet de planning familial pentru a ti le recomanda pe cele potrivite nevoilor tale!

Crede-ma ca eu nu suport sanii fff mari pentru ca baietii o sa dea mai mare importanta sanilor dai si nu inimii pe care o ai in tine, o sa te iubeasca pentru felul in care arati nu pentru ceea ce esti in sine![eu am 16 ani si am sanii mari... iar colegii din clasa mereu gasesc kate un motiv sa comenteze, dar nu ii bag in seama, fa si tu la felbig grin]

Baftabig grin

Fruntea sus, pieptul inainte!

| yumeee a răspuns:

Doamne, ce probleme aveţi şi voi. rolling eyes

| IndescribableChild a răspuns:

Sa iti dau un ex. Pink are sani mici si nu este complexata de faptul asta. Tu de ce ai fi?
Daca sanii tai sunt mici, pune accentul pe solduri si evita piesele vestimentare care evidentiaza bustul.
Ai sa treci peste, timpul le rezolv pe toate tongue
Take care, IndescribableChild kiss

| PupicelT a răspuns:

Lol. te inteleg.Sunt in aceeasi situatie ca si tine straight face

| Daysee a răspuns:

Auzi...nu ar trebui sa dai mare cauza acestei probleme ai 14 ani! Si daca prietenii tai fac comentarii despre acest lucru trebuie sa iti spun ca' nu sunt prieteni adevarati.straight face Si inca e ff.bine' nici nu ai ajuns la pubertatewinking. Nu'ti fa griji mai.big grin Si daca mergi la strand si ai sanii mici ce c0nt? trebuie'e sa bagi toata lumea in seama? Si nu fi sigura ca esti singura cu pr0blema asta.Crede'ma ai incredere.winking:*:* pwpikii:*:*

| Bibiancabibi a răspuns:

Vezi asta e problema! Baietii cred ca faceau comentarii la adresa ta! si sti si tu ca baietii se uita dupa fete la fiecare pas! si se uita la sani, fund mai stiu eu unde! o sa gasesti pe cineva care chiar o sa se uite la sufletul tau! pana nu o sa apara o revista Glossy cu tomografii si sa stea baietii pe la colturii si sa spuna "Ce circumvoluțiuni pe tipa asta!" iar unu sa zica " Da` nu are tate! :o " si celalalt sa-i spuna ca nu conteaza ca doara nu`i gay nu o sa schimbe nimic, Stai linistita si nu`ti mai bate capu` cu ei! incarca sa fi tu, si nu purta sutienn, [ pana la 18 ani iti cresc sanii, te dezvolti ] sutienuu` o sa iti "atrofieze" muschii si o sa ai sani lasati! Deci vezi`ti de treaba! Succes! >big grin

| notsurewhoiam explică:

Mama a zis ca sa port...sora mea avea aceiasi problema doar ca ea purta din clasa a 6-a si ea era plata acum are 18 si arata ff bine si sanii ei au o marime normala adica nu sunt ff mari dar nici mici

| notsurewhoiam explică:

Multumesc pentru incurajari daca as putea v-as da la otti funda>big grin

| BLABLAGAGA a răspuns:

Nu trebuie sa fi asa speriata o sa iti creasca sani daca te rogi la dumnezeu el e singuru care te poate ajuta eu am 11 ani si am sanii foarte mari zici ca am 14 ani

| Alecsx25 a răspuns:

Nu pot sa cred ceea ce vad, cum sa-ti fie rusine cu sanii tai? Sunt clasa a-8-a si niciodata nu m-am legat de sanii cuiva, fiecare se dezvolta intr-un anumit mod. Nu e ceva ceea ce ar trebui sa te deranjeze, poate ca acum colegele(care nu ar trebui sa se poarte asa) rad, dar peste cativa ani vor regreta, asta este parerea mea.

| zuzaa_7068 a răspuns:

thinking conteaza de organism de cat timp ti-a venit ciclu laughing stai linistita si eu sunt in clasa a 8 si am o tipa care e plataabig grinhappy rauuu si cu sutien si tot nimic asa ca nu baga la cap funditabig grin

| King_8201 a răspuns:

Boohhh! NASPA! tate mici. puhh.

| Bianca_2501 a răspuns:

Daca porti sutien nu se intampla nimic, vor creste in continuare. Si ignora vorbele urate. Arunca-le si tu ceva inapoi si gata...nu te simti jignita de asta.

| yoana_5360 a răspuns:

Ai vorbit cu mama ta?
cere-i si ei un sfat